Wolne miejsca parkingowe w smartfonie
Dodaj Serwis do UlubionychUstaw jako stronę startową

Menu witryny

Polecane strony

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania

Portal TRISTAR
gdynia_mobilna

Biuletyn Informacji Publicznej ZDiZ w Gdyni

elektroniczna platforma usług administracji publicznej

um_logo

Serwis internetowy Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Gdyni

Projekty unijne

Pieszy Autobus

civitas_logo

ENTER.HUB

konkurs2015rower

Flow_logo

FT_RGB

Strona główna Aktualnośći drogowe

Mieszkańcy Gdyni oraz turyści odwiedzający miasto mogą już sprawdzić dostępność miejsc parkingowych w bezpłatnej aplikacji mobilnej Comarch Smart Parking. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni podpisał porozumienie z firmą informatyczną na udostępnienie na platformie Comarch danych o zajętości miejsc postojowych, które są gromadzone w systemie TRISTAR.

Do tej pory informacje o dostępnej liczbie wolnych miejsc na najważniejszych dla miasta parkingach były wyświetlane na tablicach i znakach. Teraz znajdą się również w aplikacji mobilnej.

Na podstawie zawartego porozumienia Platforma Comarch Smart Parking testowo korzysta z danych działającego już w Gdyni systemu TRISTAR, który między innymi zbiera informacje o dostępności miejsc postojowych, na kilku najbardziej uczęszczanych parkingach w centrum miasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Będzie to spore ułatwienie dla mieszkańców i turystów, szczególnie w sezonie letnim, ale także kolejne działanie odciążające śródmieście Gdyni od ruchu samochodowego. Krótszy czas poszukiwania miejsca parkingowego to mniej aut na drodze i czystsze powietrze - dodaje.

Aplikację można pobrać w sklepach Google Play

Projekt obejmuje monitoring miejsc postojowych na parkingach: przy Muzeum Miasta Gdyni (Plac Zawiszy), przed Urzędem Miasta Gdyni, za Urzędem Miasta Gdyni (od ul. Bema) oraz przy Bulwarze Nadmorskim (Skwer Arki Gdynia). System Comarch będzie działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, wskazując kierowcom w czasie rzeczywistym liczbę wolnych miejsc parkingowych.


Aplikacja dostępna jest na urządzeniach mobilnych z systemem Android, a wkrótce uruchomiona zostanie również wersja dla iOS.

Gdynia to kolejne polskie miasto, które zdecydowało się wdrożyć inteligentny system parkowania. Takie rozwiązanie to przede wszystkim wygoda dla mieszkańców i turystów, odwiedzających miasto. Po pierwsze dostarcza kierowcom na bieżąco informacje o wolnych miejscach parkingowych, co oznacza dużą oszczędność czasu, ponieważ nie muszą krążyć po mieście w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego, o co jest szczególnie trudno w centrum miast. Dodatkowo rozwiązania ograniczają ruch, co przyczynia się także do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza związanego z emisją spalin - mówi Wojciech Dec, product manager Comarch Smart City.

Aplikacja obejmuje nie tylko dane z Gdyni, znaleźć tam można również informację o stanie miejsc z miast takich jak Grudziądz, Kraków, czy nawet z Pelplina. W przypadku Gdyni dane dostarczane są przez system TRISTAR, w pozostałych miejscowościach, Comarch wykorzystuje różne metody detekcji by informacją dotyczyła nie tylko parkingu ale każdego indywidualnego miejsca postojowego. Stosowane są w tym celu różne metody, np. sensory magnetyczne, ale także dużo wydajniejsze metody oparte o kamery i Inteligentne Analityki Wideo (IVA).  System to nie tylko ułatwienie dla mieszkańców czy turystów, ale przede wszystkim narzędzie dla miast , dzięki któremu uzyskuje w czasie rzeczywistym dostęp do wiedzy z danych, statystyk i raportów dzięki czemu może świadomie kształtować politykę parkingową w mieście.

źrodło: gdynia.pl

<- Powrót