Pracowity weekend na gdyńskich drogach

Pługo-posypywarka w akcji // fot. P. Kozłowski, gdynia.pl

Zima znów pokazała swoje śnieżne oblicze. Intensywny i długotrwały opad śniegu utrudnił komunikację w sobotnie popołudnie i wieczór. Dodatkowo minusowe temperatury uniemożliwiały skuteczne działania miejskim ekipom odśnieżającym i gdyńskim podwykonawcom. Podobna sytuacja panowała na drogach Gdańska, Chwaszczyna oraz Obwodnicy Trójmiasta.

W wielu miejscach gdyńskie pługo-posypywarki utknęły w korkach, co uniemożliwiało im szybki przejazd i wykonanie posypu. Pozostały sprzęt podejmował działania w innych rejonach Gdyni. Jednak wielu z podwykonawców mogło rozpocząć akcję odśnieżania dopiero po ustaniu opadów. W późnych godzinach popołudniowych tylko na ul. Wielkopolskiej działały 3 pługo-posypywarki. Pozostała część pojazdów odśnieżała pozostałe ciągi komunikacyjne.

– Mieliśmy do czynienia z bardzo wymagającymi warunkami atmosferycznymi. Na drogach działał nie tylko nasz komunalny sprzęt, ale też pojazdy firm zewnętrznych. Prowadzenie akcji w tak intensywnym i marznącym opadzie śniegu było bardzo trudne. W trakcie weekendu nasze pojazdy przejechały łącznie 4300 km! Wykorzystaliśmy ponad 500 ton soli drogowej! Działamy w trybie całodobowym i bacznie śledzimy wszystkie alerty pogodowe – relacjonuje  Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W każdej gdyńskiej akcji zimowej biorą udział nie tylko miejskie pługo-posypywarki, ale też pługi, traktory oraz samochody dostawcze podwykonawców. Łącznie jest to kilkadziesiąt pojazdów. Sprzęt obsługują kierowcy pojazdów specjalnych LIZUD oraz kierowcy i pracownicy firm zewnętrznych.

– To był bardzo trudny weekend nie tylko dla naszych służb. Tak duży i długotrwały opad śnieg praktycznie sparaliżował komunikację nie tylko w Gdyni. Obwodnica, na odcinku od Chyloni do Karwin, była nieprzejezdna. To pokazuje, że tego typu nagłe i intensywne zjawisko pogodowe uniemożliwia skuteczne i szybkie prowadzenie akcji zimowej wszystkim służbom – wyjaśnia Wojciech Folejewski- dyrektor gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Przypominamy, że za utrzymanie Obwodnicy Trójmiasta odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu