Przebudowa drogi rowerowej w Śródmieściu

Szykuje się rowerowa inwestycja na ul. Władysława IV. Odcinek popularnej drogi rowerowej, łączący rejon przystanków przy SKM Wzgórze św. Maksymiliana z  przystankiem autobusowym na wysokości X Liceum Ogólnokształcącego, zostanie zmodernizowany. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni właśnie ogłosił przetarg na wykonanie tego zadania.

 – Planujemy przeprowadzić roboty drogowe na prawie 250-metrowym odcinku trasy rowerowej. biegnącej wzdłuż ulicy Władysława IV. Optymalizacja jej przebiegu poprawi standard i bezpieczeństwo jazdy w tym rejonie. W ramach przebudowy zadbamy o doświetlenie przejścia dla pieszych, zagospodarowanie zieleni oraz nowe elementy małej architektury. Inwestycja ta z pewnością poprawi komunikację rowerową w tym rejonie Śródmieścia, dlatego liczymy na sprawne wyłonienie wykonawcy – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Oprócz koniecznych robót drogowych inżynierowie z Referatu ds. Komunikacji Rowerowej będą oczekiwali od wykonawcy przeprowadzenia robót elektrycznych polegających na doświetleniu oraz zmodernizowaniu sygnalizacji świetlnej przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów przez al. Piłsudskiego. Na skrzyżowaniu ulic Władysława IV i al. Piłsudskiego funkcjonuje już sygnalizacja świetlna, ale wyznaczenie w tym miejscu przejazdu rowerowego niesie za sobą konieczność zamontowanie dodatkowych sygnalizatorów.

– Zaplanowany do przebudowy odcinek to bardzo ważny element, który zapowiada kolejne zmiany na ciągu rowerowym w ul. Władysława IV. Jest to bardzo oczekiwana i postulowana przez rowerzystów inwestycja, która poprawi płynność przejazdu przez centrum miasta. Wkrótce na tej ulicy doczekamy się również bardzo potrzebnych zmian na odcinku pomiędzy ul. Armii Krajowej i 10 Lutego oraz od ul. 10 Lutego do ul. Jana z Kolna, aby uzyskać pełną przejezdność tej głównej śródmiejskiej arterii. Te etapy zaplanowane są w ramach zaprezentowanego w styczniu br. i już realizowanego projektu „Klimatyczne Centrum”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą one realizowane jeszcze w tym i w przyszłym roku. Z niecierpliwością i radością czekam na te inwestycje, o które zabiegałem od długiego czasu – tłumaczy Andrzej Bień, radny miasta.

Kolejnym elementem tej inwestycji będzie usunięcie starego i wykonanie nowego wpustu kanalizacji deszczowej wraz z jego podłączeniem. Funkcjonujące na tym odcinku krzewy oraz pozostała zieleń mają zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone, a następnie przesadzone w nowe lokalizacje. Wszystkie roboty  „zielone” muszą zostać wcześniej uzgodnione z Wydziałem Ogrodnikiem Miasta.

– Nowy odcinek jest bardzo ważny, ponieważ połączy istniejące już drogi rowerowe. Dzięki czemu rowerzyści nie będą musieli jeździć naokoło po nierównościach. Nowa trasa będzie pozbawiona wzniesień, lepiej doświetlona, równa a jej przebieg będzie bardziej intuicyjny. Inwestycja podniesie również komfort pieszych poprzez zmniejszenie punktów kolizji z ruchem rowerowy – dodaje Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej.

Zgodnie z dokumentacją projektową przygotowaną przez firmę Urban Media, wykonawca będzie odpowiedzialny za wybudowanie drogi rowerowej, wyremontowanie chodnika i montaż elementów małej architektury, dzięki czemu zmodernizowany odcinek trasy będzie oferował rowerzystom i pieszym pełną funkcjonalność.

Zarząd Dróg i Zieleni czeka na oferty wykonawców do 11 września br. do godz. 11:00.

Wyłoniony wykonawca będzie miał 70 dni kalendarzowych na realizację inwestycji.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu