Przejścia dla pieszych w „inteligentnej” odsłonie

Aktywne przejścia dla pieszych na Oksywiu // mat.pras.

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Oksywia będą mogli korzystać z nowocześnie doświetlonych, a tym samym bezpieczniejszych „zebr”. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni właśnie ogłosił przetarg, który ma wyłonić projektanta i jednocześnie wykonawcę czterech aktywnych przejść dla pieszych. Zagwarantuje to procedura „zaprojektuj i wybuduj”.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz na jej podstawie wybudowanie aktywnych przejść dla pieszych przez:

  • ul. Bosmańską – na wysokości budynku Bosmańska 41,
  • ul. płk Dąbka – na wysokości budynku Pułkownika Stanisława Dąbka 100a
  • ul. Zieloną – na wysokości budynku Zielona 13,
  • ul. Śmidowicza – przy Stoczni Wojennej.

To już kolejne zadanie z Budżetu Obywatelskiego, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych mieszkańców. Autorka wniosku, pani Wiktoria Janas, wytypowała newralgiczne przejścia dla pieszych, które wymagają dodatkowych oznaczeń. Przejścia te znajdują się na trasie codziennej drogi do szkoły wielu uczniów. Tak więc w trosce o ich  bezpieczeństwo mieszkańcy Oksywia zdecydowanie poprali ten wniosek.

– Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu powiększymy liczbę gdyńskich „inteligentnych” przejść dla pieszych. Dodatkowe elementy świetlne oraz detektory ruchu sprawią, że mieszkańcy będą mogli bezpieczniej poruszać się po osiedlowych ulicach. Z kolei kierowcy zyskają lepsze doświetlenie rejonu „zebr”. Mamy nadzieję na sprawne wyłonienie projektanta i zarazem wykonawcy tych inwestycji, aby jeszcze w tym roku przejścia działały w nowej, bezpieczniejszej formule – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W zakresie robót budowlanych, które będzie musiał przeprowadzić wyłoniony wykonawca, są m.in.:

  • wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.
  • montaż i kalibracja detektorów wykrywających obecność pieszego oczekującego na przejście
  • instalacja aktywnych elementów LED w jezdni oraz lamp LED nad znakami D-6
  • budowa i konfiguracja szafy sterowniczej wraz z zasilaniem,
  • budowa lokalnej kanalizacji kablowej,
  • wykonanie prac brukarskich związanych z dostosowaniem chodnika oraz krawężnika do projektowanych aktywnych przejść dla pieszych

Termin składania ofert upływa 25 maja 2020 roku. Dokumenty należy złożyć do godziny 11:00 w siedzibie gdyńskiego ZDiZ. Otwarcie ofert nastąpi online o godz. 11:15 tego samego dnia.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu