Przyszkolne place w nowych, kolorowych odsłonach

Gry podwórkowe przy ZWE przy ul. Wiczlińskiej

Wielkie zaskoczenie przeżyli uczniowie i przedszkolaki z Gdyni Dąbrowy, którzy w drodze na rozpoczęcie roku szkolnego, zobaczyli odmienioną przestrzeń przy swoich szkołach i przedszkolu. Monotonne, szare place zamieniły się w kolorowe miasteczka zabaw z ulicami i grami. To kolejny, edukacyjny projekt dla najmłodszych gdynian zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Miasteczko ruchu drogowego na przyszkolnym placu

Główne miasteczko z ulicami, znakami pionowymi oraz grami podwórkowymi powstało na centralnym placu przed głównym wejściem do Zespołu Szkół Podstawowych nr 3 przy ulicy Nagietkowej 73. Z kolei mini miasteczko z grami podwórkowymi zostało zlokalizowane na podwyższeniu przy placu zabaw na terenie Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1 przy ulicy Wiczlińskiej 33.

– Takie inicjatywy są dowodem na to, że każdy przyszkolny teren można atrakcyjnie zagospodarować. Wszystko zależy od pomysłowości, kreatywności i skutecznej promocji, bo takie właśnie projekty zyskują największe poparcie mieszkańców w głosowaniach Budżetu Obywatelskiego. Kiedy widzę entuzjazm dzieci korzystających z tych nowych miejsc zabaw, to nie mam wątpliwości, że to dobra inwestycja budująca kapitał edukacyjny najmłodszego pokolenia gdynian- mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– Cieszę się, że znany nam przyszkolny plac w tej nowej odsłonie będzie odtąd pełnić funkcję edukacyjną, ale przede wszystkim rekreacyjną i integracyjną. Oba miasteczka mają bowiem za zadanie zachęcić uczniów m.in. do aktywnego spędzania szkolnych przerw na świeżym powietrzu. Gry podwórkowe to fantastyczna alternatywa na wspólną zabawę dla całej rodziny, z dala od gier komputerowych oraz internetu– podkreśla Anna Brzeska- Cupisz, wnioskodawczyni tego zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2018.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, koordynujący wykonanie projektu zadbał o to, aby oba miasteczka zostały oddane do użytku dzieci dokładnie z dźwiękiem pierwszego dzwonka szkolnego. Projektant optymalnie zagospodarował przestrzeń, a wykonawca zadbał o odpowiednie, bezpieczne materiały. Elementy gier podwórkowych zostały wykonane z termoplastycznej, antypoślizgowej masy, a uliczki miasteczka rowerowego zostały namalowane specjalistyczną farbą drogową odporną na niesprzyjające warunki atmosferyczne, szczególnie w okresie zimowym.

Przestrzeń szkolno-przedszkolna przy Wiczlińskiej zyskała łącznie 4 kolorowe gry podwórkowe (Lustro, Ryba, Kalkulator oraz Rakieta Planety). Każda z nich ma około kilku metrów kwadratowych, więc umożliwia wspólną zabawę dla kilku maluchów.

Miasteczko ruchu drogowego przy ZSP nr 3

Z kolei przestrzeń placu przy ulicy Nagietkowej pozwoliła na szersze zagospodarowanie przestrzeni. Miasteczko rowerowe zostało rozplanowane na powierzchni 600 m2, a na jego terenie można rozstawić aż 25 znaków pionowych. Jego układ, z naniesionymi liniami ciągłymi, strzałkami, przejściami dla pieszych, stanowiskami postojowymi, „kopertami”, doskonale oddaje prawdziwy układ drogowy. Dzięki czemu miasteczko będzie doskonałym placem nauki dla dzieci przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową. Z kolei maluchy mogą wykorzystywać „zebry” lub drogowe znaki pionowe do nauki zasad bezpieczeństwa na drodze. Pomiędzy uliczkami rozplanowano 8 gier podwórkowych. Można więc  zagrać m.in. we wszystkim znane Klasy, Szachy, jak i mniej znane, ale bardzo kreatywne gry, takiej jak: Guziki, Zegar, Tarcze, Lustro, Alfabet, Kompas.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: