Przyszkolny plac zabaw w nowej odsłonie

Urządzenia zabawowe na placu zabaw przy SP> nr 20 na Wielkim Kacku// fot. ZDiZ

Kolejny gdyński plac zabaw będzie przebudowany. Mowa o miejscu znajdującym się tuż przy głównym wejściu Szkoły Podstawowej nr 20 przy ul. Starodworcowej.  Projekt zawierający szczegóły modernizacji jest już gotowy, a Zarząd Dróg i Zieleni właśnie ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Ponad 300- metrowy plac zabaw zlokalizowany jest wśród drzew. Posiada ogrodzenie z furtką oraz podjazd umożliwiający dostęp np. dzieciom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Jednak jego wyposażenie nie zachęca już uczniów do aktywności i zabawy, bowiem urządzenia zabawowe oraz nawierzchnie wymagają modernizacji.

Dzięki współpracy na linii Urząd Miasta – Rada Dzielnicy Wielki Kack – Dyrekcja szkoły i Rada Rodziców – Zarząd Dróg i Zieleni powstał projekt przebudowy placu zabaw przy ul. Starodworcowej. Wspólne środki finansowe pozwolą wyposażyć go w bezpieczne i kontrastowe nawierzchnie oraz nowoczesne urządzenia edukacyjne, uwzględniające potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami. To bardzo cenne, że ten przyszkolny plac będzie łączył funkcje integracyjne i zabawowe, zgodnie z naszymi  standardami dostępności. Jestem przekonany, że starsi i młodsi uczniowie docenią potencjał nowego miejsca podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zakres przebudowy placu ma polegać na wykonaniu nawierzchni z płyt betonowych, trawiastej oraz syntetycznej. Co istotne, nawierzchnie syntetyczne mają charakteryzować się barwami kontrastowymi w stosunku do nowych urządzeń zabawowych. To ważna funkcjonalność dla dzieci niedowidzących. Zgodnie z dokumentacja projektową, na fragmencie chodnika powstaną kolorowe kwadraty z prefabrykowanej masy termoplastycznej z elementami antypoślizgowymi. Będzie to kolejna przestrzeń zachęcająca do wspólnej aktywności.

– Rada Dzielnicy Wielki Kack podjęła decyzję o dofinansowaniu modernizacji tego przyszkolnego placu zabaw kwotą 40 tys. złotych. Cieszymy się, że zadanie to doczeka się realizacji, bo miejsce to służy nie tylko dzieciom z SP nr 20, ale również innym młodym mieszkańcom naszej dzielnicy. Dzięki remontowi plac zyska nowoczesne i bezpieczne urządzenia, przez co będzie atrakcyjną przestrzenią spotkań i zabaw dla wszystkich – podkreśla Piotr Szpajer, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack.

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 20 również podjęła uchwałę o dofinansowaniu placu zabaw w wysokości 10 000 złotych. Jako rodzice jesteśmy bardzo zadowoleni, że uda nam się wspólnie z Radą Dzielnicy oraz Zarządem Dróg i Zieleni zrealizować ten projekt. Nowy plac zabaw sprawi, że nasze pociechy będą mogły aktywnie integrować się zarówno podczas szkolnych przerw, jak i po skończonych lekcjach – mówi Aleksandra Korbeń, przewodnicząca Rady Rodziców.

Wszystkie stare huśtawki, zjeżdżalnie oraz drabinki zostaną zdemontowane. Na ich miejscu pojawią się nowoczesne urządzenia i elementy do zabaw i rekreacji ruchowej, które m.in. umożliwią dzieciom wykonywanie ćwiczeń zręcznościowych.  Będą to:

– wielofunkcyjny zestaw zabawowy zawierający m.in. podesty, zjeżdżalnie klasyczne, zjeżdżalnię rurową, ścianki wspinaczkowe, drabinki stalowe pionowe, linową siatkę pionową typu pająk, ruchome wiszące pierścienie, rurę strażacką, panele tematyczne

– potrójna huśtawka

– podwójne drążki

– dwuczęściowa tablica do rysowania

Nowością będą urządzenia o charakterze edukacyjnym w postaci tablicy „alfabet Braille’a” oraz urządzenia do pisania lustrzanego. Dedykowaną przestrzeń odnajdą na placu również nastolatkowie, dla których zostanie zamontowany stolik z planszami do gry w szachy oraz „chińczyk”. Przy stoliku będą udostępnione dwie ławki z oparciami.  Na placu stanie również popularna ławka młodzieżowa, ale nie zabraknie też standardowej ławki z oparciem i podłokietnikami, kosza na odpady oraz regulaminu. Otaczająca zieleń, w postaci drzew i krzewów, pozostanie nienaruszona. Miejsce to będzie nadal gwarantować przyjemny cień podczas słonecznych dni.

Oferty na wykonawstwo można składać do 28 września br. do godz. 11:00

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu