Rozpoczynamy przebudowę zatok autobusowych

Przebudowa zatoki na Obłużu // fot.ZDiZ

Dwie gdyńskie zatoki autobusowe przejdą gruntowną modernizację. Dziś drogowcy rozpoczęli roboty na al. Zwycięstwa oraz wjeździe z ul. Unruga na estakadę. Prace prowadzą dwie różne firmy, wyłonione w przetargu, co znacznie przyśpieszy realizację. Jeszcze jesienią tego roku pasażerowie z północnych dzielnic oraz podróżni jadący m.in. z Sopotu w kierunku centrum miasta będą mogli korzystać ze zmodernizowanych zatok.

– To świetne informacje dla pasażerów gdyńskiego transportu zbiorowego. Obie zatoki dostosujemy do nowoczesnych i bezpiecznych standardów. W ramach inwestycji przystanek o nazwie Obłuże Centrum 05/ Estakada Kwiatkowskiego będzie oferował nie tylko nową nawierzchnię, chodniki z płytami fakturowanymi czy przysiadaki. Zamontujemy tam nową wiatę oraz tablicę informacji pasażerskiej. Wszystkie te elementy bezsprzecznie poprawią komfort i estetykę tego popularnego przystanku – wylicza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – Z kolei na al. Zwycięstwa zadbamy m.in. o nowe balustrady w rejonie rzeki Kaczej i na odcinku od ul. Weteranów w kierunku ul. Powstania Styczniowego ułożymy nową nawierzchnię bitumiczną jezdni wraz z podbudową – dodaje wiceprezydent Łucyk.

Nadzór nad przebudową zatok będą sprawowali inżynierowie z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni, którzy mają już na swoim koncie wiele udanych modernizacji zatok w różnych rejonach miasta.

– Prace modernizacyjne na zatoce na Obłużu rozpoczną się od rozbiórki krawężników i chodników. Obecne, mocno nadszarpnięte znakiem czasu, wiaty zostaną zdemontowane. Jeszcze we wrześniu, przy sprzyjającej pogodzie planowane jest  wykonanie robot wodno-kanalizacyjnych oraz teletechnicznych. W październiku ekipa remontowa zacznie ustawiać krawężniki peronowe. W ostatnim etapie, na początku listopada,  planowane są m.in. roboty konstrukcyjne na chodnikach – wyjaśnia Mariusz Wilma z referatu Utrzymania Dróg i Obiektów Inżynierskich.

Na czas robót, podobnie jak przy wcześniejszych przebudowach, przystanek ten zostanie tymczasowo przeniesiony. ZKM zlokalizował go na ul. Unruga, ok. 60 m przed skrzyżowaniem z Estakadą Kwiatkowskiego – od strony Pogórza Dolnego.

Tego samego dnia drogowcy z drugiej firmy rozpoczną równolegle prace na zatoce o nazwie „al. Zwycięstwa – Powstania Styczniowego / Weteranów” w kierunku Centrum. Prace związane z frezowaniem nawierzchni będą wymagały zamknięcia jednego pasa ruchu al. Zwycięstwa. Utrudnienia potrwają do końca października tego roku.

Realizacja w ramach zadania „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia –Chylonia” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: