Sezon na fontanny oficjalnie otwarty

Trzy gdyńskie fontanny/ fot. gdynia.pl/ ZDiZ

Dwie znajdują się w Śródmieściu, a trzecia „pływa” po stawie na skwerze Ireny Kwiatkowskiej na Obłużu. Mowa o gdyńskich fontannach. Każda z nich jest inna, ale wszystkie budzą pozytywne emocje i stanowią idealne tło wakacyjnych zdjęć. Na sezon zimowy są wyłączane, ale już teraz można podziwiać fontanny na skwerze Kościuszki i placu Kaszubskim. Pływająca fontanna na Obłużu zostanie uruchomiona tuż przed majówką.

Przed sezonem letnim fontanny przechodzą pełną konserwację. W ramach tych prac myje się niecki, montuje filtry pomp oraz osprzęt. Sprawdza się szczelność systemu i uruchamia układ sterowania. Regulacji podlega nawet strumień wody w zależności od warunków pogodowych – np. siły wiatru. Nadzór nad pracą fontann sprawowany jest 24 godziny na dobę. W razie awarii lub zanieczyszczenia fontanny są wyłączane i rozpoczyna się procedura ich czyszczenia.

Zgodnie z wiosennym harmonogramem uruchamiamy nasze gdyńskie fontanny. Wiemy, że mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają miejsca, które oferują wodne atrakcje. Dlatego też bardzo dokładnie przygotowujemy fontanny do bezpiecznego użytkowania. Pamiętajmy jednak, że kąpiel czy schładzanie się w nich jest zabronione. Zachęcamy zatem do odpoczynku w otoczeniu gdyńskich fontann, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Gdzie znajdują się gdyńskie fontanny?

Najstarsza gdyńska fontanna funkcjonuje na skwerze Kościuszki i jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawanych punktów Gdyni. To sztandarowy plan fotograficzny, szczególnie lubiany przez turystów odwiedzających skwer w sezonie letnim. Fontannę w postaci betonowych „kielichów” o różnej wysokości zaprojektowali Łukasz i Bolesław Rogińscy. Powstała w latach 70-tych, a w 2013 roku przeszła metamorfozę i odtąd zdobią ją szklane płytki, tworzące mozaikę.

W 2016 roku uruchomiono drugą wodną instalację na placu Kaszubskim. To fontanna typu „dry-plaza”- czyli fontanna chodnikowa bez lustra wody. Składa się z 30 dysz, które tryskają wodą niemalże z powierzchni chodnika na wysokość nawet 2 metrów! Nocą oświetla ją 30 reflektorów LED. Podobnie jak fontanna na skwerze, jest wyposażona w urządzenie do uzdatniania wody.

Trzecia fontanna powstała 2 lata temu z inicjatywy i środków Rady Dzielnicy Obłuże. Została zakotwiczona na środku stawu na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej, więc dostęp do niej jest ograniczony Jest to fontanna pływająca” i dodatkowo zmienia się swoje barwy w zaprogramowanej kolejności, a całe oświetlenie sterowane jest zegarem astronomicznym i uruchamia się po zachodzie słońca. Dzięki wysokiemu, nawet 7-metrowemu, strumieniowi wody i zmieniającym się kolorom stała się lokalną atrakcją.

Jak bezpiecznie „korzystać” z fontann?

Upalna pogoda często skłania spacerowiczów nie tylko do robienia zdjęć na tle fontann. Szczególnie turyści, strudzeni wielogodzinnym zwiedzaniem chętnie wykorzystują fontanny do kąpania  czworonożnych pupili czy nawet pluskania się w wewnątrz fontanny. To jest jednak surowo zabronione. Wszystkie gdyńskie fontanny mają swój regulamin, który dokładnie wskazuje jak należy je użytkować.

– Wodę w fontannach chlorujemy, uzdatniamy i wymieniamy raz w tygodniu, wtedy też czyszczone są sita z zanieczyszczeń czy glonów. Ale w fontannach przepływ wody odbywa się w obiegu zamkniętym, a wysoka temperatura sprzyja rozwijaniu się bakterii. Dlatego apelujemy o rozwagę i przypominamy, że woda fontannach nie nadaje się ani do spożycia, ani do kąpieli. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem naszych gdyńskich fontann – tłumaczy Małgorzata Formela, kierownik Referatu ds. Wód Opadowych w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Poniżej regulamin korzystania z fontanny na skwerze Kościuszki:

W trosce o zachowanie ładu, porządku i spokoju, a przede wszystkim bezpieczeństwa osób przebywających wokół fontanny, nie dopuszcza się:

  • Picia wody z fontanny. WODA NIE NADAJE SIĘ DO SPOŻYCIA.
  • Pozostawianie dzieci bez opieki.
  • Mycia się i kąpieli. Wejście do fontanny oraz kontakt z wodą następuje na wyłączne ryzyko korzystającego.
  • Jazdy na rolkach, deskorolkach, rowerach, hulajnogach itp. na terenie fontanny oraz otaczających murkach.
  • Biegania w obrębie fontanny.
  • Zatykania otworów i dysz fontanny, niszczenia lub uszkodzenia urządzeń wodnych.
  • Zbliżania twarzy do dysz.
  • Zaśmiecania i zanieczyszczania fontanny.
  • Wprowadzania zwierząt na teren fontanny.
  • Spożywania alkoholu lub przebywania w stanie nietrzeźwym.
  • Zachowań zakłócających ciszę i bezpieczeństwo innych użytkowników.

Zgodnie z harmonogramem gdyńskie fontanny będą funkcjonować do końca października.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: