Skwer i bulwar z nowym oświetleniem

Nowe latarnie na skwerze Kościuszki // fot. #dzielnicewGdyni

Zgodnie z terminem zakończyła się prawie 2-miesięczna wymiana latarni na al. Jana Pawła II, skwerze Kościuszki oraz bulwarze Nadmorskim. Stare, wysłużone lampy o kulistych kloszach zostały zdemontowane. W ich miejscu pojawiło się 148 nowoczesnych latarni LED. Charakteryzują się minimalistyczną formą nawiązującą do historycznych lamp Śródmieścia, a ich energooszczędne oprawy mają ukryte źródło światła, które nie „zanieczyszcza” nieba.

Coraz częściej słychać w mediach o zjawisku tzw. zanieczyszczania nieba światłem. Problem porównywany jest nawet do smogu. Badacze nieba oraz ekolodzy alarmują, że nadmierne i nieefektywne oświetlania miast ma wpływ nie tylko na obserwację nieba. Przekłada się ono na zdrowie zwierząt, roślin, ale też i ludzi. Dlatego coraz więcej polskich samorządów decyduje się na wymianę starego typu latarni na nowoczesne modele. Są one łatwiejsze w konserwacji i utrzymaniu. Zaopatrzone w energooszczędne oprawy LED emitują światło, którego strumień dokładnie oświetla dany punkt, chodnik czy drogę, a nie rozprasza się np. na fasady budynków.

Takiego typu oprawy zostały właśnie zainstalowane na skwerze Kościuszki, al. Jana Pawła II (60 sztuk) i bulwarze Nadmorskim (88 sztuk). Nowe latarnie wyposażone są w oprawy, które doświetlają bezpośrednio trasę pieszą, a nie całe otoczenie.

– Mamy za sobą ważną inwestycję oświetleniową. Nowe latarnie na skwerze Kościuszki i bulwarze Nadmorskim budzą spore zainteresowanie mieszkańców. Zapewniamy, że ten model lampy przyniesie nie tylko oszczędności, ale też bardziej ekologiczny i przyjazny tryb oświetlenia. Warto dodać, że odświeżona przestrzeń bulwaru, oprócz latarni, zyskała już nową trasę biegową, a obok, na plaży miejskiej, zamontowaliśmy wygodne kładki. To ważne elementy podnoszące jakość komunikacji w sercu naszego miasta. Docenią ją z pewnością spacerowicze, biegacze oraz turyści – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

latarnie LED na bulwarze Nadmorskim // fot. #dzielnicewGdyni

– Modernizujemy ulubione przestrzenie spacerowe gdynian. Stosujemy optymalne rozwiania w zakresie bardziej ekologicznego i oszczędniejszego oświetlenia. Nowe latarnie mają nowoczesną formę, która bardzo ułatwi nam utrzymanie ich w dobrej kondycji. A co najważniejsze wieczornym spacerom po bulwarze i skwerze będzie towarzyszyć przyjazne i klimatyczne oświetlenie – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.

Nowe energooszczędne latarnie świecą przyjemnym, ciepłym światłem o niższym natężeniu niż latarnie oświetlające drogi. Dzięki temu wieczorny spacer jest o wiele bardziej kameralny, bo barwa światła, o temperaturze 3000 Kelwinów, nie jest oślepiająco biała.

– Lampy parkowe czy promenadowe to nie tylko źródło światła, ale istotny element małej architektury. Zła kondycja techniczna latarni o kulistych kloszach, ich nieekonomiczna technologia zmobilizowały nas do znalezienia optymalnego rozwiązania. Nowe latarnie właściwie doświetlają przestrzeń dla pieszych użytkowników drogi i znacznie poprawiają komfort i ergonomię tej przestrzeni – wyjaśnia Jacek Piątek, Plastyk Miasta.

latarnie na skwerez Kościuszki // fot. #dzielnicewGdyni

Za wymianę oświetlenia była odpowiedzialna firma Automix Energetyka Sp. z o.o., która sprawnie przeprowadziła wszystkie montaże. Pracę koordynował Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Koszt tej inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych brutto.

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu