Skwer przy ul. Cylkowskiego w nowej odsłonie

Skwer przy ul. Cylkowskiego w nowej odsłonie // fot. M. Mielewski

W poniedziałek w ręce mieszkańców oddana została nowa przestrzeń do rekreacji w Gdyni Redłowie. Skwer między ulicami Cylkowskiego, Powstania Wielkopolskiego i Boh. Starówki Warszawskiej przeszedł w ostatnim czasie prawdziwą metamorfozę. Na wspomnianym terenie pojawiły się nowe sprzęty zabawowe i siłowe, nowe bezpieczne nawierzchnie, ogrodzenie, nasadzenia czy elementy małej architektury.

– Znajdujemy się w Gdyni, w dzielnicy Redłowo, gdzie dziś mamy okazję uroczyście otworzyć nową przestrzeń rekreacyjną. Są tu place zabaw, jest siłownia i miejsca do wypoczynku. To bardzo ciekawy projekt ponieważ jest współfinansowany ze środków Rady Dzielnicy, dodatkowo ze środków w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego. Patrząc na to, ile dzisiaj jest tu osób – jestem przekonany że to miejsce będzie tętnić życiem – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Inwestycja została zrealizowana w oparciu o zwycięski projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdyni pn.: Modernizacja skweru przy ul. Cylkowskiego – uatrakcyjnienie terenu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Środki na ten cel przeznaczyła również Rada Dzielnicy Redłowo w ramach zadań inwestycyjno-remontowych.

– Nie wyobrażam sobie, żeby to miejsce nie stało się centrum życia Redłowa – dużego osiedla, z dużą liczbą dzieci. To nowe miejsce, nowe atrakcje, blisko szkoły. Bardzo cieszę się, że projekt został zgłoszony w Budżecie Obywatelskim, Rada Dzielnicy wspomogła środkami, a miasto zrealizowało. Niech dobrze służy mieszkańcom – mówi Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Inwestycja obejmowała przebudowę istniejącego placu zabaw, umieszczonego pośród terenu zieleni ograniczonego ulicami Cylkowskiego, Powstania Wielkopolskiego i Boh. Starówki Warszawskiej w Gdyni poprzez poprawienie funkcjonalności skweru. Zanim pojawiły się nowe sprzęty konieczne było wykonanie prac rozbiórkowych i ziemnych.

– Jesteśmy w centralnym punkcie osiedla, w miejscu, gdzie do tej pory było kilka ławek i sprzętów, powstał międzypokoleniowy park. Są tu sprzęty zabawowe dla najmłodszych, tyrolka, jest również sprzęt zabawowy dla dzieci starszych. Jest również siłownia pod chmurką dla młodzieży, dorosłych czy seniorów – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

O realizację projektu zabiegała Rada Dzielnicy Redłowo, RD przekazała również środki na ten cel, inwestycja była na liście priorytetów.

– To efekt starań wszystkich mieszkańców. To mieszkańcy wyszli z inicjatywą, aby ten teren zagospodarować, przede wszystkim aby powstał tu nowoczesny plac zabaw. Taki mamy, a nawet dwa! Są wielofunkcyjne, dla każdego i przede wszystkim bezpieczne. Mamy również przestrzeń dla osób starszych. Cieszymy się, że wspólnymi wysiłkami mieszkańców i Rady Dzielnicy udało się zrealizować prace – mówi Radosław Maślak, Przewodniczący Rady Dzielnicy Redłowo.

Inwestycja była realizowana w oparciu o zwycięski projekt z Budżetu Obywatelskiego, którego autorem jest Adam Cieślicki.

– Pomysł wziął się z codziennego życia. Przede wszystkim dawna infrastruktura na skwerze nie odpowiadała potrzebom naszych dzieci, stąd rozmowy z sąsiadami, przyjaciółmi i mieszkańcami – bo jestem też radnym dzielnicy. Tych kilka aspektów spowodowało, że postanowiłam zgłosić ten pomysł do Budżetu Obywatelskiego  – mówi autor projektu Adam Cieślicki.

Skwer na skrzyżowaniu ulic Cylkowskiego, Powstania Wielkopolskiego i Bohaterów Starówki Warszawskiej to popularne miejsce spotkań mieszkańców. Przed remontem to miejsce nie zachęcało do spędzania tam czasu. Obecnie, dzięki bezpiecznym nawierzchniom oraz sprzętom zabawowym i siłowym będzie to kolejne w Gdyni miejsce rekreacji i odpoczynku.

– Bardzo się cieszę, że ten projekt znalazł swój finał, dlatego że o jego realizację starało się kilka kadencji Rady Dzielnicy. Były bardzo różne pomysły na zagospodarowanie tego miejsca, ostatecznie swoją cegiełkę dołożył jeden z radnych składając projekt do Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu możliwe było spięcie całości – mówi Jakub Furkal, Radny Miasta Gdyni.

W ramach prac, na terenie skweru pojawiły się:

 • tablica regulaminowa
 • totem informacyjny
 • zestaw zabawowy dla mniejszych dzieci
 • huśtawka „bocianie gniazdo” i kubełek
 • piaskownica
 • statek z linarium
 • huśtawka podwójna
 • panele edukacyjne „kółko i krzyżyk” i „tablica do celu”
 • tyrolka
 • 4 urządzenia siłowni zewnętrznej (orbitrek, wioślarz, wahadło + biegacz + twister, drabinki poziome)
 • remont ogrodzenia
 • nowe nawierzchnie
 • nowe nasadzenia: krzewy, nawierzchnia trawiasta

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: