Świetlna metamorfoza skweru Kościuszki i al. Jana Pawła II

Latarnie z kulistymi kloszami będą zastąpione przez nowe lampy nawiązujace do gdyńskiego modernizmu // fot. ZDiZ

Firma Automix Energetyka Sp. z o.o. wygrała I część przetargu na przebudowę oświetlenia wzdłuż al. Jana Pawła II oraz skweru Kościuszki. Oznacza to, że jeszcze w tym roku ta popularna przestrzeń spacerowa rozświetli się nowoczesnymi latarniami z oprawami LED.  W ramach inwestycji znikną stare lampy z kulistymi kloszami. Zastąpi je 60 energooszczędnych modeli.

– To bardzo dobre informacje. W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę na nowe oświetlenie bulwaru Nadmorskiego. Dziś możemy potwierdzić, że ta sama firma, Automix Energetyka Sp. z o.o., zrealizuje kolejną część energooszczędnej inwestycji, która obejmie skwer Kościuszki i  al. Jana Pawła II.  Liczymy na sprawną realizację obu zadań, abyśmy mogli podziwiać ich efekty jeszcze w tym roku. Nowe oświetlenie wpisze się w modernistyczny styl Śródmieścia, a wybrana barwa światła LED nada tej spacerowej przestrzeni całkiem nową jakość – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zgodnie z wytycznymi Plastyka Miasta oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków kolor i kształt latarni będzie nawiązywał do stylu historycznych, gdyńskich lamp, które stały wzdłuż ul. 10 Lutego. Nowe aluminiowe słupy oraz oprawy LED będą charakteryzować się prostokątnym przekrojem. Oprawy LED będą świecić tzw. „ciepłym” światłem.

– Nowe oświetlenie wzdłuż bulwaru stworzy wyższy, czytelny rytm pionów i dopełni architektonicznie przekrój deptaka z falochronem. Z kolei nowe oświetlenie na al. Jana Pawła II uwydatni oś widokową – dodaje  Jacek Piątek, Plastyk Miasta.

W przetargu dotyczącym przebudowy oświetlenia skweru Kościuszki i al. Jana Pawła II (część pierwsza) i bulwaru Nadmorskiego (część druga) zgłosiło się dziewięć firm. Oferta firmy Automix Energetyka Sp. z o.o. spełniała wszystkie kryteria i wymogi. Dlatego też po dokładnych analizach Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni wybrał oferty złożone przez Automix. Łącznie opiewały one na kwotę prawie 800 tysięcy złotych brutto.

W ramach obu umów w pierwszym etapie prac firma przystąpi do demontażu istniejących latarni (słupów i opraw) i wymiany istniejących linii kablowych oraz rozdzielnicy oświetleniowej. W ostatniej fazie ma nastąpić montaż nowych słupów i opraw. Łącznie zostanie wymienionych 148 latarni.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu