Szkolenie pod okiem synoptyka

szkolenie

Aby móc lepiej przewidywać zmiany warunków atmosferycznych i właściwie na nie reagować, szkoliliśmy się pod okiem synoptyka pracującego w ICM UW.

Szkolenie dla pracowników LIZUD przeprowadził pan Maciej Ostrowski, synoptyk pracujący w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Utrzymanie odpowiedniego stanu dróg wymaga wytężonej pracy i zaangażowania specjalnego sprzętu. Równie ważne jest podnoszenie kwalifikacji pracowników, w tym umiejętności przewidywania warunków pogodowych. W minionym tygodniu pracownicy ZDiZ uczyli się, jak prawidłowo odczytywać meteogramy i maksymalnie dobrze korzystać z dostępnych prognoz pogody.

– Musimy być gotowi, zanim zacznie padać śnieg. Przykładowo, w trakcie ostatniego ataku zimy prognozy przewidywały, że opady rozpoczną się około godziny 16-tej, co rodziło mnóstwo komplikacji związanych z natężeniem ruchu o tej porze dnia. Dlatego podjęliśmy decyzję i już o godzinie 15-tej nasze pojazdy stały w newralgicznych miejscach Gdyni, gotowe sypać sól i odśnieżać – mówi Piotr Witkowski kierownik działu Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg.

-Warto zaznaczyć, że to nie śnieg jest największym utrapieniem drogowców. Sen z powiek dyspozytorów, spędza przede wszystkim gołoledź. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy byli w stanie przewidzieć ryzyko jej  występowania. Po cyklu wewnętrznych szkoleń, podczas których dzieliliśmy się wiedzą praktyczną pochodzącą z naszych doświadczeń, postanowiliśmy pogłębić i uzupełnić tę wiedzę o profesjonalne szkolenie z synoptykiem – komentuje Dawid Czechowski zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Przez dwa intensywne dni, pracowników LIZUD szkolił autorytet w dziedzinie meteorologii ppłk rez. Maciej Ostrowski, który zajmuje się prognozowaniem pogody od 1970 roku. Pan Maciej jest biegłym sądowym, wykładowcą, stałym komentatorem prognoz ICM UW oraz autorem wielu książek i opracowań związanych z jego wiedzą i pasją. Dziękujemy za szkolenie, pozostajemy w gotowości zimowej!

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: