Trwa fotorejestracja gdyńskich dróg

Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni intensywnie pracuje nad wdrożeniem tzw. inteligentnego oprogramowania SmartGEM. System ten umożliwi nie tylko szczegółową inwentaryzację dróg, ale zapewni też optymalne zarządzanie infrastrukturą drogową. Dlatego też potrzebna jest szczegółowa fotorejstracja wszystkich publicznych dróg na terenie Gdyni.

– W grudniu tego roku planujemy uruchomienie oprogramowania SmartGEM, które usprawni zarządzanie zasobami miejskimi. Fotorejstracja 400 km dróg, będących w naszym utrzymaniu,  to jeden z elementów tego inteligentnego systemu. Pozwoli on pracownikom ZDiZ efektywniej korzystać z cyfrowo zinwentaryzowanych danych. A beneficjantami takich smart rozwiązań będą mieszkańcy Gdyni oraz inwestorzy, bo szybciej i sprawniej otrzymają np. decyzję dotyczącą zajęcia pasa drogowego – wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Fotorejestracja gdyńskich ulic

Przypomnijmy, że zgodnie z umową firma Smart Factor jest odpowiedzialna za wdrożenie oprogramowania SmartGEM do: ewidencji dróg i obiektów mostowych, zajęcia pasa drogowego wraz z reklamami, projektowania i ewidencji organizacji ruchu oraz wykonanie inwentaryzacji i fotorejestracji oznakowania dróg znajdujących się w utrzymaniu gdyńskiego ZDiZ.

– Fotorejestracja to nic innego jak fotograficzna rejestracja pasa drogi, którą wykonają kamery zainstalowane na dachu samochodu osobowego. Będą to minimum cztery kamery rejestrujące widok z przodu, widok z przodu (prawa strona), widok do przodu (lewa strona), widok z tyłu. Następnie wykonane zdjęcia zostaną poddane obróbce zgodnie z przepisami RODO i wprowadzone do naszej bazy SmartGEM. Dzięki nim będziemy dysponować precyzyjnymi danymi o pasie drogowym w prostej i użytecznej formie – tłumaczy Tomasz Mrzygłocki, kierownik Referatu Ewidencji Dróg i Obiektów Inżynieryjnych z gdyńskiego ZDiZ.

Zaktualizowana baza zdjęciowa dróg będzie kluczowym narzędziem m.in. wspierającym proces projektowania lub zmiany stałej lub tymczasowej organizacji ruchu. Umożliwi też efektywne zarządzanie reklamami umieszczonymi w pasie drogi. Pracownicy ZDiZ będą mogli sprawniej przeprowadzać analizy stanu dróg właśnie na podstawie najświeższych zdjęć.

Jak zapewnia wykonawca fotorejstracji, podobnie jak na zdjęciach Street View w Google Maps, wszystkie zarejestrowane twarze oraz numery rejestracyjne pojazdów zostaną zamazane.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu