Trwa remont przejścia podziemnego pod ul. Morską

trwające prace, widoczna budowa oraz zmieniona organizacja ruchu, w tle koparka i dworzec z napisem "Gdynia Główna"

Na początku czerwca rozpoczął się remont przejścia podziemnego na przedłużeniu tunelu PKP Gdynia Główna. Wraz z pracami, rozpoczęły się również zmiany w organizacji ruchu. Obecnie, trwają roboty przygotowawcze do remontu izolacji obiektu, ruszyła też budowa windy.

Przejście pod ul. Morską na wysokości dworca Gdynia Główna to przedłużenie tunelu od dworca i pod peronami kolejowymi aż do ul. Wolności. To bardzo ważny tunel, z którego codziennie korzystają turyści i mieszkańcy. Remont jest konieczny do wykonania z uwagi na stan techniczny obiektu.

Przejście podziemne zostało zbudowane w latach 60, a ostatni remont w ramach prac utrzymaniowych przeszło w 2012 r.

– Obiekt wymaga naprawy z uwagi na zły stan techniczny. Celem prac jest wzmocnienie konstrukcji przejścia i zabezpieczenie jej przed między innymi przeciekaniem – mówi Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni.

Zakres prac: wymiana izolacji i budowa windy

Modernizacja zakłada wymianę izolacji nad całą powierzchnią przejścia podziemnego i wybudowanie windy zlokalizowanej w części przejścia od strony torów PKP. Winda umożliwi przejście na poziom ul. Morskiej w sąsiedztwie torów kolejowych. Szyb windy zlokalizowany zostanie w rejonie stacji MEVO (jej położenie zostanie skorygowane).

Zakres prac, w celu zapewnienia drożności ul. Morskiej, będzie realizowany etapowo, a przejazd tą ulicą przez cały okres prac będzie możliwy po dwóch pasach, w obu kierunkach. Zgodnie z umową, roboty powinny zostać zakończone w lutym 2025 r.

– Do tej pory, wykonawca prac sfrezował nawierzchnię drogową, oczyszczona została również płyta tunelu ze starej izolacji. Zabetonowany jest już również pierwszy etap konstrukcji szybu windowego – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Przypomnijmy, że w miejscu prac obowiązują zmiany w organizacji ruchu:

  • Na wysokości remontowanego przejścia obowiązuje zwężenie z 3 do 2 pasów ruchu w kierunku centrum. Sugerowany objazd odbywa się ul. Warszawską,
  • Jadąc w drugim kierunku, od strony centrum/ul. Podjazd dostępne są dwa pasy ruchu, ale zostały one przesunięte – w rejonie przejścia podziemnego prowadzone są prace budowlane i konieczne jest przesunięcie ruchu na fragmencie ul. Morskiej,
  • Na czas prac, przejście podziemne jest dostępne dla ruchu pieszego, zwężone zostało jedynie wejście do przejścia podziemnego od strony dworca.

Termin zakończenia tego etapu i rozpoczęcia kolejnych może być zmieniany, w zależności od zakresu robót. Będziemy informować o zmianach w osobnych komunikatach.

Zmiany w organizacji ruchu na czas prac dotyczą również rowerzystów. Jadąc od strony Rumi, są oni kierowani na jezdnię ul. Morskiej lub tunelem pod ul. Morską. Jadąc od strony ul. Podjazd są kierowani na jezdnię, następnie na drogę rowerową.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: