Uruchamiamy miejskie fontanny

wyłączona fontanna, fontanna składająca się z betonowych kielichów, w tle miasto, ruch uliczny

1 maja uruchomione zostaną fontanny miejskie pod opieką Zarządu Dróg i Zieleni. Chodzi o wodne atrakcje na skwerze Kościuszki na placu Kaszubskim czy w parku Centralnym.

1 maja uruchomione zostaną miejskie fontanny będące w utrzymaniu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Długi weekend będzie więc świetną okazją do spacerów i odpoczynku w ich okolicy.

Gdyńskie fontanny

1 maja sezon rozpocznie najstarsza gdyńska fontanna na skwerze Kościuszki. To jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawanych punktów Gdyni. Fontannę w postaci betonowych „kielichów” o różnej wysokości zaprojektowali Łukasz i Bolesław Rogińscy. Powstała w latach 70-tych, a od 2013 roku zdobią ją szklane płytki, tworzące mozaikę.

W trakcie weekendu majowego uruchomiona zostanie również wodna instalacja na placu Kaszubskim, która powstała w 2016 roku. To fontanna typu „dry-plaza”- czyli fontanna chodnikowa bez lustra wody. Składa się z 30 dysz, które tryskają wodą na wysokość nawet 2 metrów. Nocą oświetlają ją reflektory LED. Podobnie jak fontanna na skwerze, jest wyposażona w urządzenie do uzdatniania wody.

fontanna chodnikowa, działająca fontanna z tryskającą wodą, w tle budynki
fontanna na placu Kaszubskim // fot. ZDiZ

1 maja włączone zostaną dwie fontanny w parku Centralnym. Pierwsza z instalacji powstała w ramach drugiego etapu budowy parku i została uruchomiona w 2020 roku. Fontanna składa się z kilkudziesięciu dysz wodnych i mgielnych, wyrzucających wodę na wysokość 2 metrów w cyklu 10 minut. Wkomponowana jest pomiędzy plac zabaw, skatepark i siłownię zewnętrzną.

fontanna na terenie parku, widoczna woda, spacerujące osoby, w tle zieleń
Fontanna w Parku Centralnym // fot. Kamil Złoch

Druga fontanna w parku Centralnym, powstała w ramach trzeciego etapu budowy i znajduje się bliżej Urzędu Miasta, naprzeciwko pawilonu gdzie w okresie zimowym funkcjonowała wypożyczalnia łyżew.

kolaż zdjęć przedstawiający fontannę na terenie parku, działąjąća fontanna, tryskająca woda, fontanna zamontowana w chodniku
druga fontanna na terenie parku Centralnego // fot. ZDiZ

W trakcie weekendu majowego uruchomimy również „pływającą” fontannę na środku stawu na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej, która zmienia swoje barwy w zaprogramowanej kolejności. Powstała ona 4 lata temu z inicjatywy i środków Rady Dzielnicy Obłuże. Oświetlenie sterowane jest zegarem astronomicznym i uruchamia się po zachodzie słońca.

fontanna na stawie, działająca fontanna umieszczona na wodzie w parku
fontanna na Obłużu // fot. Kamil Złoch

Prace konserwacyjne fontann miejskich są prowadzone cały rok. Natomiast przed sezonem wiosenno-letnim sprawdzana jest szczelność systemu i uruchamiany jest układ sterowania. Regulacji podlega nawet strumień wody w zależności od warunków pogodowych – np. siły wiatru.

Zasady bezpieczeństwa

Regularnie chlorujemy, uzdatniamy i wymieniamy wodę w fontannach, czyścimy też sita z zanieczyszczeń czy glonów. Przypominamy jednak, że woda w fontannach nie nadaje się do kąpieli i do picia, nie pozwalajmy na to również naszym czworonogom. W tego typu obiektach przepływ wody odbywa się w obiegu zamkniętym.

Prosimy o bezpieczne i rozsądne korzystanie z miejskich fontann. Przypomnijmy, że nie powinniśmy:

 • Pić wody z fontanny. WODA NIE NADAJE SIĘ DO SPOŻYCIA,
 • Pozostawiać dzieci bez opieki,
 • Myć i kąpać się w fontannach. Wejście do fontanny oraz kontakt z wodą następuje na wyłączne ryzyko korzystającego,
 • Jeździć na rolkach, deskorolkach, rowerach, hulajnogach itp. na terenie fontanny oraz otaczających murkach,
 • Biegać w obrębie fontanny,
 • Zatykać otworów i dysz fontanny, niszczyć urządzeń wodnych,
 • Zbliżać twarzy do dysz,
 • Zaśmiecać i zanieczyszczać fontanny,
 • Wprowadzać zwierząt na teren fontanny,
 • Spożywać alkoholu lub przebywać w stanie nietrzeźwym na terenie fontanny,
 • Zakłócać ciszy i bezpieczeństwa innych użytkowników.

Zgodnie z harmonogramem, fontanny które są pod opieką ZDiZ będą funkcjonować do końca października.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: