Więcej zieleni dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Zmodernizowany w lipcu 2021 roku plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego

Gdynianie to ceniący zieleń, rekreację i zabawy na świeżym powietrzu ludzie. Świadczą o tym projekty w Budżecie Obywatelskim, spośród których ponad 40% to parki, place zabaw i miejsca aktywnej rekreacji, jak siłownie pod chmurką. W tym roku realizowane jest przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni kolejne 20 takich miejsc.

Przeprowadzane w tym roku przez Samodzielny Referat Zieleni i Małej Architektury Zarządu Dróg i Zieleni (ZDiZ) prace nad projektami z Budżetu Obywatelskiego to realizacje BO z lat 2018 – 2021. Część z nich powstaje od podstaw, część jest kontynuacją realizacji gotowych już w pewnym zakresie. Obejmują one parki, tereny zieleni, ogrody, miejsca rekreacji i wypoczynku, place zabaw, place do ćwiczeń, siłownie, małą architekturę, wybiegi dla psów oraz sady.

I tak jest co roku. Przykładem zrealizowanego w ubiegłym roku projektu jest bardzo udany i popularny wśród mieszkańców plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego, zlokalizowany przy boisku Gdyńskiego Centrum Sportu. Kolorowa przemiana zakończyła się na początku lipca 2021, co zapewniło dzieciakom z Fikakowa atrakcyjne miejsce spotkań i zabaw przez resztę wakacji. Plac zabaw zyskał nowe urządzenia zabawowe, zieleń, małą architekturę oraz bezpieczne nawierzchnie. Tego lata plac również cieszy się wielką popularnością. Różnicę w zmianie podejścia mieszkańców do tego miejsca widać szczególnie, gdyż długoletnia eksploatacja urządzeń zabawowych sprawiła, że plac od dłuższego czasu nie przyciągał najmłodszych mieszkańców Fikakowa i ich opiekunów. Nie ma się co dziwić, jego stan użytkowy i estetyczny nie odpowiadał już obowiązującym standardom.

– Plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego zmienił się nie do poznania. Zmodernizowaliśmy go wg gdyńskich standardów dostępności, więc urządzenia zabawowe są nie tylko nowoczesne i kolorowe, ale też bezpieczne w użytkowaniu. Zadbaliśmy też o specjalną wiatę, która w gorące dni chroni maluchy i opiekunów przed upałem. Nowe nasadzenia i drzewa gwarantują cień. Ten fantastyczny plac na nowo przyciąga najmłodszych mieszkańców Wielkiego Kacka. To idealne uzupełnienie funkcjonującej tu siłowni zewnętrznej oraz boiska – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego. Fot. Przemysław Kozłowski
Plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego. Fot. Przemysław Kozłowski

Liczba i różnorodność urządzeń zabawowych zainstalowanych na powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych placu robi wrażenie. Są to urządzenia umożliwiające różne zajęcia ruchowe, jak pokonywanie przeszkód, wspinanie, czworakowanie, przeskoki, przeploty i zwisy.  Na całym terenie wymieniono nawierzchnie, postawiono ławki, stojak na rowery, kosze na odpady, stoliki z ławkami, zadaszenie chroniące przed słońcem, posadzono nową zieleń. Mieszkańcy, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektu, jego promocję, zbieranie głosów i realizację mogą czuć się usatysfakcjonowani.

Tegoroczne kontynuacje

Plac zabaw na Fikakowie jest ukończony w stu procentach. Ale niektóre gdyńskie projekty, które już teraz prezentują się bardzo efektownie, będą w tym roku dalej rozwijane.

Rodzinny park przy ul. Spokojnej w Małym Kacku. Fot. Przemysław Kozłowski
Hamaki w parku przy ul. Spokojnej w Małym Kacku. Fot. Przemysław Kozłowski

Tak będzie m.in. z tworzonym stopniowo od kilku lat rodzinnym parkiem przy ul. Spokojnej, położonym na granicy lasu w Małym Kacku. Skąpane w zieleni miejsce dawnych nieużytków i ogródków działkowych już dziś wygląda bajkowo i zachęca do relaksu oraz aktywności zainstalowanym wyposażeniem, jak zawieszone pośród drzew owocowych hamaki, ustawione w cieniu sosen i dębów ławki i stoliki piknikowe, stoły do pingponga i gry w piłkarzyki, boisko do kosza ulicznego i urządzenia do ćwiczeń. Znalazło się tu także miejsce na niewielką scenę plenerową i wybieg dla psów.

Park wkrótce ma się powiększyć w stronę terenów leśnych. W ramach projektu BO wybranego w 2020 roku zaplanowano kolejne alejki z nawierzchni gruntowych i mineralnych oraz urządzenia rekreacyjne, jak np. linarium do wspinaczki dla dzieci, tyrolka, ławki, kosze na odpadki.

Nieużytki i tereny po dawnych działkach, o które powiększy się w tym roku park przy ul. Spokojnej. Fot. Przemysław Kozłowski
Nieużytki i tereny po dawnych działkach, o które powiększy się w tym roku park przy ul. Spokojnej. Fot. Przemysław Kozłowski

Inwestycja jest w trakcie rozstrzygania przetargu nieograniczonego na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych ogłoszonego przez ZDiZ. O wyborze wykonawcy robót decydują kryteria: najniższej ceny (60 proc.) oraz okres udzielonej rękojmi i gwarancji (40 proc.). Na wykonanie robót wykonawca będzie miał 100 dni od podpisania umowy.

Kolejnym zielonym miejscem, które rozwinie się w tym roku dzięki głosowaniu mieszkańców w Budżecie Obywatelskim jest park pomiędzy ul. Dantyszka a Estakadą Kwiatkowskiego. To miejsce szczególnie cenne na Leszczynkach, gdyż stanowi małą oazę zieleni między dziesięciopiętrowymi blokami a potężną, ruchliwą estakadą.

Park między ul. Dantyszka a estakadą Kwiatkowskiego z nową infrastrukturą. Fot. Przemysław Kozłowski
Park między ul. Dantyszka a estakadą Kwiatkowskiego z nową infrastrukturą. Fot. Przemysław Kozłowski

W maju b.r. ZDiZ podpisał umowę na wykonanie w ramach BO 2020 roku kolejnych robót. Dzięki temu park zyska nową ścieżkę żwirową z pergolą obsadzoną pnączami i elementy małej architektury, urządzenia do ćwiczeń, stół do gry w szachy i piłkarzyki, a także ławkę z ruchomymi platformami i ławko-huśtawki. Urządzenia będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Realizacja jest w toku i powinna zostać zakończona jeszcze w sierpniu.

– Tereny zielone przy ul. Dantyszka to świetny przykład na to, jak poprzez Budżet Obywatelski mieszkańcy mogą wpływać na najbliższe otoczenie. Dzięki nowej siłowni „pod chmurką” mieszkańcy będą mogli spędzać czas jeszcze bardziej aktywnie w miejscu, które przeszło już dwa lata temu imponującą metamorfozę – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Park przy ul. Dantyszka. Fot. Przemysław Kozłowski
Park przy ul. Dantyszka. Fot. Przemysław Kozłowski

W pobliżu parku, bezpośrednio pod Estakadą Kwiatkowskiego znajduje się również skatepark – inna zwycięska inwestycja z Budżetu Obywatelskiego.

Wszystkie realizowane w tym roku przez ZDiZ zielono-rekreacyjne projekty Budżetu Obywatelskiego to:

  • Miejsca zabawy i rekreacji od juniora do seniora na Pustkach i Demptowie – budowa placu do ćwiczeń, doposażenie placu zabaw z montażem naświetlaczy przy ul. Rumskiej (BO 2018) – na etapie przetargu nieograniczanego na roboty budowlane.
  • Miejsca zabawy i rekreacji od juniora do seniora – budowa placu do ćwiczeń na terenie Szkoły Podstawowej 16 przy ul. Chabrowej (BO 2018) – na etapie składania wniosku na przetarg nieograniczony na roboty budowlane.
  • Przebudowa placu zabaw i zagospodarowanie terenów zieleni pomiędzy ul. Morską i Dreszera 26, 24 w dzielnicy Leszczynki (BO 2021) – na etapie opracowywania dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
  • Wybieg dla psów przy ul. Kardynała Wyszyńskiego w Chwarznie – Wiczlinie (BO 2020) – w sierpniu będzie ogłaszany przetarg na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.
  • Plac zabaw dla dzieci przy skwerze ks. Piotra Mazura (BO 2020) – ponowne ogłoszenie przetargu, kwoty złożonych oferty przekraczały kwotę jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zadania.
  • Nowoczesny ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci i młodzieży Makuszyńskiego (zadanie realizowane w ramach BO 2021) – przeprowadzenie postępowania na wyłonieni.
  • Budowa wybiegu dla psów pomiędzy PKM a ul. Halicką – pozostała część zadania do wykonania -tablice informacyjne – w trakcie ustaleń z Radą Dzielnicy Mały Kack.
  • Doposażenie parku pomiędzy estakadą Kwiatkowskiego a ul. Dantyszka w siłownię i elementy małej architektury (zadanie realizowane w ramach BO 2020) – została podpisana umowa z wykonawcą robót budowlanych, zakończenie i rozliczenie zadania nastąpi w II półroczu.
  • Międzypokoleniowy plac sportów i zabawy – budowa placu zabaw i siłowni zewnętrznej przy ul. Podgórskiej (zadanie realizowane w ramach BO 2021) – na etapie opracowywania dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
  • Modernizacja Skweru przy ul. Cylkowskiego – uatrakcyjnienie terenu – (zadanie realizowane w ramach BO 2021) – na etapie opracowywania dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
  • Rozbudowa parku przy ul. Spokojnej (przy wejściu do lasu) – teren rekreacji (zadanie realizowane w ramach BO 2020) – w trakcie rozstrzyganie przetargu nieograniczonego na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
  • Zagospodarowanie terenu przy ul. Chylońskiej 217 w formie ogólnodostępnego ogrodu – (zadanie realizowane w ramach BO 2021) – w II półroczu planowane wykonanie dokumentacji projektowej.
  • Stworzenie strefy wypoczynkowej na końcu ul. Profesora Kazimierza Demela – (zadanie realizowane w ramach BO 2021) – planowana realizacja w II półroczu.
  • Punkty odpoczynku rekreacyjnego na skraju Kępy Redłowskiej wzdłuż ul. Armatorów i ul. Szyprów – (Bo 2021) -­ planowana realizacja w II półroczu.
  • 100 nowych estetycznych i wygodnych ławek na bulwarze Nadmorskim – odcinek między plażą miejską a aleją Piłsudskiego – (BO 2021) – planowana realizacja w II półroczu.
  • Nowoczesne i estetyczne ławki wzdłuż ul. Waleriana Szefki na osiedlu Fikakowo – (BO 2021) – planowana realizacja w II półroczu.
  • Nowoczesne i estetyczne ławki dla ulicy Lipowej na osiedlu Fikakowo – (BO 2021) – planowana realizacja w II półroczu.
  • Sad miejski przy ul. Inżynierskiej i Technicznej w Orłowie – w II półroczu planowane wykonanie dokumentacji projektowej.
  • Stworzenie międzypokoleniowego parku rekreacji przy ulicy Stolemów – (BO 2021) –
  • w II półroczu planowane wykonanie dokumentacji projektowej.
  • Budowa alejek parkowych i obiektów małej architektury na terenie zielonym pomiędzy ulicami Wrocławską, Źródlaną i Architektów (dziki sad) oraz likwidacja zrujnowanych altan i ogrodzeń – (BO 2019) – zakończenie zadania przewidziane w II półroczu.
// gdynia.pl

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: