Wiosenne sprzątanie tuż – tuż

Ulica 10 Lutego- ujęcie z góry // fot. Tomasz Kozieł

Trwa kalendarzowa zima, ale termometry coraz częściej wskazują plusowe temperatury. We wszystkich dzielnicach śnieg już stopniał pozostawiając warstwę piasku. Dlatego też na ścieżkach rowerowych, chodnikach oraz ulicach już wkrótce pojawi się sprzęt oraz brygady porządkowe, które przygotują wszystkie ciągi komunikacyjne na nadchodzący sezon.

Tegoroczne sprzątanie pozimowe i oczyszczanie letnie Gdynia zleciła w całości firmom zewnętrznym. Zostały zawarte 4 umowy obejmujące całoroczne oczyszczanie jezdni dróg miasta. Ponadto w ramach 8 umów firmy podwykonawcze będą na bieżąco konserwować zieleń i utrzymywać czystość w postaci zamiatania i oczyszczania chodników, dróg rowerowych, schodów oraz przejść dla pieszych.

– Do końca marca utrzymujemy tzw. gotowość zimową, ale za kilka dni zaczniemy pozimowe zamiatanie jezdni. Również nasi podwykonawcy są zobowiązani do działań związanych z ewentualnym usuwaniem śliskości na chodnikach czy ścieżkach rowerowych. Gruntowne sprzątanie ciągów pieszych rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do połowy miesiąca, później firmy rozpoczną prace związane z oczyszczaniem letnim chodników – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W następnym sezonie letnim to pojazdy specjalne LIZUD będą zajmowały się utrzymaniem jezdni. Zadanie te będzie realizować łącznie 6 pojazdów komunalnych: 4 zamiatarki i 2 polewaczki (2 zabudowy zamiatarek i 2 polewaczek zostaną zamontowane zamiennie na podwoziach obecnie wykorzystywanych do zimowego utrzymania dróg) – Zabudowy „letnie” do naszych pojazdów oraz 2 zamiatarki zostaną dostarczone w listopadzie tego roku. Oznacza to, że tak wyposażoną flotę pojazdów specjalnych zobaczymy na gdyńskich ulicach na przełomie marca i kwietnia 2022 roku – wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Nad harmonogramem całorocznego oczyszczana miasta czuwa Referat Planowania i Standaryzacji LIZUD. Nadzór nad rejonami sprawuje 7 pracowników, którzy codzienne otrzymują meldunki od firm wykonawczych. Większość pojazdów oczyszczających ulice wyposażona jest w system monitorowania GPS, umożliwia to szybką i sprawną weryfikację ich pracy. To właśnie pracownicy tego referatu w Zarządzie Dróg i Zieleni przyjmują zgłoszenia mieszkańców. Każdy może zgłosić interwencję dot. oczyszczania ulic telefonicznie od poniedziałku do piątku, w godz.: 7:30 – 15:30 tel. 725 269 686 lub 58 761 20 00

Utrzymanie jezdni

Za oczyszczanie, zamiatanie i zmywanie jezdni w dzielnicach Chwarzno – Wiczlino, Dąbrowa, Działki Leśne, Karwiny, Wielki Kack, Mały Kack, Orłowo, Redłowo, Śródmieście, Witomino Leśniczówka, Witomino Radiostacja, Wzgórze św. Maksymiliana, Kamienna Góra odpowiada konsorcjum firm: Technika Sanitarna Sp. z o. o. i Zakład Sprzątania Placów i Ulic Mielczarek, Sobański sj.

Z kolei na Babich Dołach, Oksywiu, Pogórzu, Obłużu, Cisowej, Pustkach Cisowskich – Demptowie, Chylonia, Leszczynki, Grabówek oraz terenach przyportowych w Śródmieściu zadanie te realizują firmy P.T.H.U. JAGAN Jacek Kalinowski oraz PRSP SANIPOR Sp. z o. o.

Utrzymanie chodników, dróg rowerowych i miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania

 

Rejon miasta Obszar (dzielnice) objęte utrzymaniem Firma odpowiedzialna
Rejon „I” Skwer Kościuszki, Bulwar Nadmorski, Kamienna Góra (w tym Strefa Płatnego Parkowania) „PLATAN”
Ewa Ostrzyniewska-Patyna
Rejon „II” Śródmieście (w tym Strefa Płatnego Parkowania) „PLATAN”
Ewa Ostrzyniewska-Patyna
Rejon „III” Wzgórze św. Maksymiliana Przedsiębiorstwo Usługowe „CLEAN-BUD”
Rejon „IV” Redłowo, Orłowo „PLATAN”
Ewa Ostrzyniewska-Patyna
Rejon „V” Mały Kack, Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa Przedsiębiorstwo Usług Ogrodniczych
MALWA Sp. z o.o.
Rejon „VI” Działki Leśne, Witomino, Chwarzno-Wiczlino
Rejon „VII” Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie – Demptowo Garden-Art.
Paweł Dettlaff
Rejon „VIII” Obłuże, Pogórze, Oksywie, Babie Doły, tereny przyportowe w Śródmieściu Green Poland
Krzysztof Polakowski

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu