Wolniej i bezpieczniej na ul. Halickiej

Prace drogowe na ul. Halickiej // fot. ZDiZ

Kolejna dzielnicowa ulica zyska nową organizację ruchu. Drogowcy rozpoczęli pierwszy etap robót na ulicy Halickiej, gdzie powstał już próg zwalniający, a chodnik na wysokości sklepu Biedronka jest właśnie modernizowany. Tym samym droga do Szkoły Podstawowej nr 13 będzie bezpieczniejsza w szczególności dla najmłodszych dzieci, które samodzielnie pokonują dystans pomiędzy domem a szkołą.

– Rozpoczęliśmy kolejne realizacje drogowe w rejonach gdyńskich placówek edukacyjnych. W ramach działań podnoszących bezpieczeństwo ruchu przy szkołach wprowadzamy Strefy Tempo 30, barierki, słupki odblaskowe czy wyniesione przejścia dla pieszych. Tym razem poprawimy standard chodników i zadbamy o to, aby zredukować prędkość jazdy w bezpośrednim sąsiedztwie podstawówki przy ulicy Halickiej. Próg zwalniający z pewnością zmobilizuje kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Tym samym dzieci docierające do swojej szkoły będą mogły bezpieczniej do niej dojść i wrócić do domu – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nowa organizacja ruchu będzie polegała na wprowadzeniu jednego kierunku na odcinku ul. Halickiej od zjazdu do sklepu Biedronka do skrzyżowania z ul. ks. bpa J. B. Szlagi oraz wprowadzeniu kontra ruchu rowerowego. Istniejący, tzw. podrzutowy, próg zwalniający został już zlikwidowany. Pojawił się nowy próg  z kostki o szerokości 250 cm. Wysokość zaprojektowanego wyniesienia progu to ok. 8-10 cm. Całość uzupełnią nowe znaki pionowe.

– Konsekwentnie promujemy komunikację pieszą wśród gdyńskich uczniów. Teraz gdy większość dzieci i młodzieży wróciła do nauki stacjonarnej musimy pamiętać o ostrożniejszej jeździe w rejonie placówek edukacyjnych. Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszego przy szkołach to nasz priorytet. Jestem przekonany, że nowa organizacja ruchu na ul. Halickiej uspokoi ruch kołowy w tym rejonie. Kolejna gdyńska droga do szkoły będzie lepiej oznakowana i bezpieczniejsza – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Roboty drogowe na ulicy Halickiej nadzorują inżynierowie z referatu Utrzymania Dróg i Obiektów Inżynierskich w gdyńskim ZDiZ.

– Ul. Halicka objęta jest strefą ograniczonej prędkości do 30 km/h. Jednak z punktu widzenia uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 każde dodatkowe spowolnienie ruchu kołowego będzie korzystne. Nowy próg zwalniający wymusi na kierowcach ostrożniejszą i wolniejszą jazdę. Komfort pieszych zapewni też zmodernizowany chodnik. Korzystają z niego nie tylko uczniowie, ale także mieszkańcy dochodzący do lokalnych punktów usługowo-handlowych. Dziękuję Radzie Rodziców za współpracę przy tych zmianach – mówi Sebastian Jędrzejewski, radny Miasta Gdyni.

Wykonanie nowej organizacji ruchu w ciągu ul. Halickiej finansowane jest w ramach umowy drogowej ze środków przekazanych przez inwestora JM Nieruchomości BIS Sp. z o.o. w wysokości 105 000 zł.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: