Wróciły miejskie fontanny!

fontanna w Gdyni // fot. gdynia.pl

Nierozerwalnie kojarzą się z upałami i latem w mieście. Często są uwieczniane na zdjęciach czy turystycznych filmikach. Teraz, po dłuższej przerwie znowu żyją – punktualnie o 13:00 w piątek pierwszy raz od czasu wybuchu pandemii uruchomiono miejskie fontanny. Odprężający plusk wody znowu słychać przy skwerze Kościuszki oraz na placu Kaszubskim.

Wyłączenie z użytku wszystkich miejsc, które mogą skupiać ludzi i przyciągać do odpoczynku w większej grupie było jednym z najważniejszych działań w szczycie pandemii koronawirusa. Zamknęły się nie tylko lokale, sklepy i instytucje, ale i parki, miejsca rekreacji oraz ogólnodostępne fontanny. Aby zachować ostrożność i nie zachęcać do spotykania się przy wodotryskach na świeżym powietrzu, zatrzymano wówczas obieg wody w tego typu obiektach.

Teraz, gdy największy niepokój związany z pandemią jest już za nami, a sytuacja została opanowana, pora na kolejne „odmrożenie”. W piątek o godzinie 13:00 woda wróciła do gdyńskich fontann. Mieszkańców i turystów znowu cieszy szum przy charakterystycznej, dużej fontannie na skwerze Kościuszki i przy tzw. fontannie „dry-plaza” na placu Kaszubskim.

– Ze względu na to, że na początku lipca otrzymaliśmy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego, że mogą już działać fontanny w naszym mieście, mamy dziś dla wielu mieszkańców dobrą informację: nasza fontanna znowu działa. Natomiast przypominamy i pamiętamy o tym, że należy zachować ostrożność, minimum 2 metry odległości od wody, a także pomiędzy sobą – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Odpowiedzialnie i ostrożnie

Ponowne uruchomienie miejskich fontann nie oznacza, że pandemiczne zagrożenie minęło. Nadal w całym kraju codziennie notowane są nowe przypadki zakażeń COVID-19 i nadal w pełnej gotowości pozostają służby medyczne, dlatego warto zachować ostrożność i – przede wszystkim – odpowiedzialność.

Wcześniejsze komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazywały, że ryzyko zakażenia koronawirusem z tzw. aerozolu, czyli wodnej mgiełki unoszącej się w pobliżu fontanny jest niewielkie. Kluczowy jest natomiast dystans społeczny w pobliżu wodotrysków, unikanie bezpośredniego kontaktu z obcymi osobami i unikanie dotykania tych obiektów.

Sanepid sugeruje więc, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostawać w odległości około 2 metrów od fontanny i innych osób. Jeżeli borykamy się z objawami infekcji dróg oddechowych – najlepiej unikajmy takich oraz innych zatłoczonych miejsc.

O gdyńskich fontannach
Fontanna przy skwerze Kościuszki, fot. Sławomir Okoń

Fontanna przy skwerze Kościuszki, fot. Sławomir Okoń

Duża fontanna na gdyńskim skwerze Kościuszki sięga swoją historią jeszcze czasów sprzed II wojny światowej. W 1974 roku doczekała się poważnej przebudowy według projektu Łukasza Rogińskiego, cenionego trójmiejskiego artysty-plastyka – wtedy pojawiły się charakterystyczne „grzybki” lub „kielichy”, które można podziwiać do dziś, choć już w odmienionej wersji. W 2013 roku, w ramach festiwalu Gdynia Design Days przeprowadzono renowację i na elementach fontanny pojawiła się szklana mozaika w kolorach nawiązujących do gdyńskich tradycji. Wówczas odsłonięto też tablicę upamiętniającą jej projektanta. Kąpiel w fontannie jest oczywiście zakazana, ale sam obiekt stanowi jedną z popularniejszych atrakcji w chętnie odwiedzanej przez turystów i spacerowiczów części miasta. Zimą z fontanny znika woda, a pojawiają się… świąteczne iluminacje.

Fontanna na placu Kaszubskim, fot. Sławomir Okoń

Drugi z uruchomionych dziś po przerwie obiektów to o wiele młodsza fontanna multimedialna na placu Kaszubskim. To instalacja typu dry-plaza, składająca się z 30 elektronicznie sterowanych dysz tworzących obrazy wodne. Zdobi ją efektowna, kolorowa iluminacja. Słupy wody mogą sięgać nawet do 2 metrów wysokości. Powstała w 2016 roku, z okazji 90-lecia nadania praw miejskich Gdyni. Oficjalnie uruchomiono ją w kwietniu 2017 roku.

artykuł za gdynia.pl

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: