Wybrano projektanta parku w Orłowie

Tak obecnie wygląda teren przy ul. Wrocławskiej // fot.ZDiZ

W ramach środków z Budżetu Obywatelskiego pomiędzy ulicami Wrocławską, Źródlaną oraz Architektów powstanie park. Teren tzw. „dzikiego sadu” już wkrótce zyska profesjonalny projekt. A to pozwoli docelowo wybrać wykonawcę robót. W efekcie tych działań mieszkańcy Orłowa zyskają dzielnicową przestrzeń spacerowo-rekreacyjną.

Wnioskodawcą tego projektu jest pan Krzysztof Hrynkiewicz. Jego projekt dotyczył zagospodarowania przestrzeni leśnej, sąsiadującej z przychodnią przy ul. Wrocławskiej. Już wcześniej mieszkańcy Orłowa podejmowali próby samodzielnego uporządkowania tego kilkuhektarowego terenu. Dlatego spora społeczność dzielnicy bardzo mocno kibicuje przekształceniu tzw. „dzikiego sadu” w przyrodniczą oazę spacerową dla starszych i młodszych. Ich głosami projekt zyskał poparcie i trafił do realizacji.

Na mapie Gdyni powstanie kolejna „zielona” inwestycja. Konsekwentnie wykorzystujemy potencjał różnorodnych, miejskich przestrzeni zakładając tam ogrody deszczowe, parki kieszonkowe oraz rodzinne. Tym razem dzięki inicjatywie mieszkańców leśna przestrzeń Orłowa zmieni się w dobrze zaprojektowany park. Będzie to miejsce nie tylko dla amatorów spacerów, joggingu, ale też właścicieli czworonogów. Skorzystają również uczniowie pobliskiej szkoły, bo park będzie oferował możliwość lekcji przyrody w terenie – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Za wykonanie projektu parku jest odpowiedzialna pani Marta Kulik z Biura Projektowego Arqiteka. Ze względu na konieczność m.in. zinwentaryzowania drzew w obrębie inwestycji, projektantka jest zobowiązana do uzgodnienia projektu m.in. z Wydziałem Ogrodnika Miasta oraz Zarządem Dróg i Zieleni.

Poza inwentaryzacją drzew projekt ma zawierać m.in.:

  • wykonanie alejek parkowych
  • montaż altany drewnianej, koszów na odpady, ławek, stojaków rowerowych
  • rozbiórkę pozostałości altany oraz starych ogrodzeń
  • zebranie i wywóz odpadów
  • pielęgnację drzewostanu (w tym przycięcie gałęzi, usunięcie samosiewów w rejonie planowanych robót)
  • inwentaryzację miejsc gromadzenie odpadów

– Bardzo często nasza najbliższa okolica oferuje szerokie możliwości do poprawy jakości życia. Najłatwiej takie potencjały dostrzec mieszkańcom. Zmiana czy modernizacja takiej przestrzeni jest możliwa właśnie dzięki narzędziom Budżetu Obywatelskiemu. Przykład orłowskiego parku doskonale wpisuje się w tę formułę. Dzięki ciekawemu pomysłowi i uczestnictwie w głosowaniu, mieszkańcy Orłowa już wkrótce będą mogli w pełni korzystać z fantastycznej, zielonej przestrzeni, która powstanie w ich dzielnicy – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa ma powstać do 4 maja tego roku. Będzie ona podstawą do wszczęcia postępowania przetargowego, które wyłoni wykonawcę tej inwestycji.

Koszt wykonania dokumentacji to 22 386 zł brutto.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu