Wyczyścimy ekrany dźwiękochłonne

Kompleksowo umyte zostaną ekrany dźwiękochłonne umieszczone na terenie Gdyni // fot. M. Mielewski

Są zamontowane w kilku miejscach Gdyni a ich powierzchnia wynosi ponad 45 tys. metrów kwadratowych. W najbliższym czasie kompleksowo umyte zostaną ekrany dźwiękochłonne umieszczone na terenie miasta. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni jest w trakcie rozstrzygania postępowania w tej sprawie.

Przedmiotem zamówienia jest kompleksowe oczyszczenie ze wszelkich zanieczyszczeń ekranów dźwiękochłonnych zlokalizowanych na terenie Gminy miasta Gdyni. Ekrany dźwiękochłonne zlokalizowane są na: Trasie Kwiatkowskiego, ul. Lotników oraz ul. Chwarznieńskiej, a ich łączna powierzchnia wynosi ok. 45 223 m2. Czyszczenie obejmie:

Trasa Kwiatkowskiego:

  • ekrany akrylowe
  • panele aluminiowe
  • słupy i podwaliny
  • osłony przeciwrozbryzgowe
  • mur oporowy

ul. Lotników:

  • ekrany akustyczne, słupy i podwaliny,

ul. Chwarznieńska:

  • ekrany akustyczne, słupy i podwaliny.

– Ekrany dźwiękochłonne to takie elementy miejskiej infrastruktury, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Pełnią one jednak bardzo ważną rolę. Skutkiem rozwoju cywilizacyjnego, rozbudowy sieci dróg i rosnącej liczby pojazdów jest hałas. To właśnie przed hałasem chronią mieszkańców ekrany akustyczne. Po rozstrzygnięciu postępowania i wyborze wykonawcy rozpocznie się pierwszy cykl mycia ekranów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ekrany zostaną umyte przy użyciu profesjonalnego sprzętu – myjki ciśnieniowej ze zbiornikiem wodnym oraz podnośników z możliwością pracy na wysokości 6,0 m.

– Ekrany zostaną wyczyszczone dwa razy, w odstępie kilku dni, przy użyciu ciepłej wody oraz atestowanych środków chemicznych (biodegradowalnych, nieszkodliwych dla środowiska naturalnego nie powodujących zniszczenia pobliskiej zieleni i mytych elementów). W razie potrzeby zastosowane zostaną gąbki i szczotki z miękkim włosiem zapewniające dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń, nalotów, mchów i porostów – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Zastosowane środki będą dostosowane do zanieczyszczeń emitowanych przez transport drogowy  (m.in. tłuszczy, olei oraz zanieczyszczeń jonowych w tym zabrudzeń zgromadzonych po zimowym utrzymaniu dróg) i dobrane stosownie do rodzaju czyszczonej powierzchni (np. tworzywo sztuczne, aluminium, stal, beton). Myciu będą podlegać wszystkie elementy ekranu, w tym m.in.: elementy akrylowe, panele aluminiowe, podwaliny, słupy, ramy itd. Usunięte z powierzchni ekranów zostaną również  graffiti, plakaty, naklejki oraz wlepki.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: