Zarezerwuj palenisko przez internet!

Wyznaczone miejsce piknikowe z możliwością palenia ogniska przy ul. Rybaków

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni uruchomił internetową rezerwację palenisk oraz urządzeń do grillowania na terenie Gdyni. Rezerwacja zajmuje tylko kilka minut i jest bezpłatna

– W Gdyni są dostępne liczne miejsca, gdzie możemy legalnie rozpalić ognisko lub skorzystać z urządzeń do grillowania. Uruchomiliśmy internetową rezerwację tych miejsc, aby ułatwić cały proces. Wystarczy wybrać palenisko, które nas interesuje, wpisać swoje dane i postępować zgodnie z instrukcjami. Wcześniej taką potrzebę należało zgłaszać mailowo. Obecnie jedyną możliwą metodą rezerwacji jest ta dostępna poprzez stronę https://miejsca-piknikowe.zdiz.gdynia.pl/. Jeśli zależy nam na konkretnej dacie urządzenia ogniska czy grilla, warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i wcześniej zarezerwować termin – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Lista miejsc, gdzie legalnie po rezerwacji można rozpalić ognisko lub skorzystać z istniejącego urządzenia do grillowania:

 • teren zieleni w Parku Kolibki (palenisko),
 • teren zieleni przy ul. Leśna Polana (palenisko),
 • teren zieleni na Polance Redłowskiej (2 paleniska, 3 istniejące urządzenia do grillowania),
 • teren zieleni przy ul. Rybaków (palenisko),
 • teren zieleni przy ul. Osada Rybacka, przy wejściu na plażę nr 4 (palenisko),
 • teren zieleni przy ul. Sieradzkiej, w pobliżu rzeki Kaczej (palenisko),
 • teren zieleni na rogu ul. Szewczenki/Krauzego (palenisko),
 • teren zieleni przy ul. Swarzewskiej (istniejące urządzenie do grillowania),
 • teren zieleni przy ul. Kopernika „Pastwisko Huzarska” (istniejące urządzenie do grillowania).
Mapa miejsc piknikowych z internetową rezerwacją

– Każdy mieszkaniec może zarezerwować palenisko lub urządzenie do grillowania jednorazowo na 5 godzin. Należy pamiętać o tym, aby wcześniej poinformować służby, które w razie konieczności będą gotowe do szybkiej reakcji – Straż Pożarną i Straż Miejską. Zapoznajmy się również z regulaminem korzystania z wyznaczonego miejsca – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej należy powiadomić telefonicznie – 58 660 23 00 lub mailowo – sekretariat.gdynia@straz.gda.pl. Kontakt do Straży Miejskiej – 58 660 22 03.

Korzystanie z miejsca piknikowego z możliwością palenia ogniska czy używania istniejącego urządzenia do grillowania jest bezpłatne. Z miejsca piknikowego można korzystać w godzinach od 06:00 do 22:00. Ognisko możemy rozpalić jedynie w miejscu do tego przeznaczonym, po uprzedniej rezerwacji – przez osobę pełnoletnią, która będzie odpowiedzialna za wykonanie wszystkich obowiązków.

W miejscach piknikowych możemy również korzystać z własnego grilla – nie może być to jednak grill jednorazowy, który montowany nisko nad trawnikiem lub bezpośrednio na nim może uszkodzić lub wypalić trawę.

– Potrzeba spędzenia czasu na łonie natury w pogodne dni wcale nie musi się równać ucieczce z miasta. Gdynia, poza szerokim wyborem naturalnych terenów zielonych posiada także ogólnodostępne miejsca piknikowe zlokalizowane w różnych częściach miasta, co zapewnia dostęp do nich każdemu mieszkańcowi. Miejsca piknikowe cieszą się dużą popularnością, warto zatem zadbać o wcześniejszą rezerwację, natomiast na miejscu pamiętać o zachowaniu ostrożności i porządku, tak aby kolejni odwiedzający mieli szansę przyjemnie spędzić czas  – mówi Marika Domozych, Radna Miasta Gdyni.

Korzystanie z paleniska, grilla może odbywać się wyłącznie pod nadzorem osoby pełnoletniej, przy czym:

 • w trakcie korzystania z paleniska, grilla zabrania się pozostawienia go bez dozoru,
 • po zakończeniu korzystania z paleniska, grilla osoby tam przebywające zobowiązane są do bezwzględnego sprawdzenia, czy używane palenisko, grill skutecznie wygaszono,
 • w przypadku wykrycia tlących się węgli czy drewna należy skutecznie je wygasić,
 • wygaszony materiał palony należy umieścić w metalowym pojemniku na popiół. W przypadku braku pojemnika, po zakończeniu grillowania użytkownik powinien zabrać odpady ze sobą,
 • po zakończeniu korzystania z paleniska, grilla należy pozostawić go w stanie oczyszczonym, nieuszkodzonym, umożliwiającym ponowne użycie,
 • zapewnienie materiałów do rozpalenia i utrzymywania ognia na palenisku, grillu leży w gestii użytkownika. Dopuszcza się stosowanie do spalenia wyłącznie materiałów przemysłowych wytworzonych z przeznaczeniem do tego celu,
 • drewno przewidziane do palenia ogniska, grilla nie może pochodzić z zadrzewień i elementów wyposażenia terenu,

Z własnych urządzeń do grillowania (bez możliwości rezerwacji miejsca) możemy skorzystać również:

 • na terenie zieleni w Parku Kilońskim,
 • na terenie zieleni przy ul. Turkusowej,
 • na terenie zieleni przy ul. Bosmańskiej,
 • na terenie zieleni przy ul. Sakowicza,
 • na terenie Skweru im. I. Kwiatkowskiej.

Teren miejsc piknikowych może być czasowo wyłączony z użytkowania ze względów pożarowych lub bezpieczeństwa.

Jednocześnie przypominamy, że plaże i tereny w pasie nadmorskim są zarządzane przez Urząd Morski w Gdyni i ich ewentualne wykorzystanie do rozpalenia ognia musi być uzgodnione pisemną decyzją tego organu.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: