Zieleń i edukacja na skwerze im. ks. Piotra Mazura

Na zdj. kostka wiedzy, ławki młodzieżowe oraz zielen nasadzona jesienią ubiegłego roku // fot. ZDiZ

Popularne miejsce spacerów, spotkań i zabaw na Dąbrowie zyskało nowe zagospodarowanie. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu skwer im. ks. Piotra Mazura zyskał estetyczne nasadzenia oraz ławki młodzieżowe. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni właśnie zamontował ostatni element inwestycji w postaci nietypowej infrastruktury edukacyjnej.

Skwer im. ks. Piotra Mazura, to dla mieszkańców Dąbrowy miejsce ważne z wielu względów. Tu krzyżują się piesze szlaki komunikacyjne dzielnicy, ale jest to również miejsce odpoczynku i rekreacji. Mieszkańcy naszej dzielnicy w różnym wieku korzystają tu z placu zabaw dla najmłodszych, siłowni zewnętrznej, ławeczek. Uroku temu miejscu nadaje stawek, gdzie można obserwować dzikie ptactwo mówi – Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Centralnym punktem dąbrowskiego skweru jest staw, w którym zadomowiły się kaczki. Stanowią one dużą atrakcję, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Niestety wciąż niewiele osób ma świadomość czym powinniśmy karmić ptaki. Dlatego w konsultacji z organizacjami ochraniającymi ptaki zainstalowana została tzw. kostka wiedzy. Ma ona postać totemu z obrotowymi sześcianami. Każda z trzech kostek zawiera nadrukowane zdjęcia różnych gatunków ptaków wodnych z ich polskimi i łacińskimi nazwami oraz informację jakim rodzajem nasion można je dokarmiać. Kostka w prosty i czytelny sposób wyjaśnia, dlaczego nie wolno karmić ptaków pieczywem!

Kolejnym elementem tego projektu są dwie ławki młodzieżowe. Ten model jest szczególnie popularny wśród nastolatków, którzy teraz mają dedykowaną dla siebie strefę. Ławki zamontowano w sąsiedztwie stolików do gry w szachy, znajdujących się w rejonie skweru.

– Ten projekt to świetny przykład wykorzystania potencjału dzielnicowej przestrzeni. W ramach środków z Budżetu Obywatelskiego na istniejącym skwerze stworzono strefę dla młodzieży, strefę edukacji oraz bardzo efektowną zieleń. Szczególnie nowe nasadzenia podniosły jego walory estetyczne. Nadchodząca wiosna z pewnością skłoni mieszkańców Dąbrowy do odwiedzin skweru, w sąsiedztwie którego już wkrótce planujemy kolejną spektakularną przebudowę miejsca zabaw – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Elementem zmian są również nasadzenia zieleni wokół brzegu stawu. Wykonano je we wrześniu ubiegłego roku. Mieszkańcy Dąbrowy od razu zwrócili uwagę na kolorowe krzewy, które znakomicie wpisały się w układ terenu. Gatunki krzewów ozdobnych zostały dokładnie ustalone z ekspertami od spraw zieleni.

– Ukształtowanie terenu i bezpośrednie sąsiedztwo stawu było kluczowe dla wyboru odpowiednich gatunków roślin. Zdecydowaliśmy się posadzić tu łącznie ok. 350 sztuk: Kaliny japońskiej, Tawuły brzozolistnej oraz Szałwii rosyjskiej (Perovskii), bo doskonale rosną w strefie przybrzeżnej stawu. Wszystkie te krzewy zakwitną na wiosnę, a na jesień zmienią ubarwienie liści – tłumaczy inż. Joanna Pawelczyk z Referatu Zieleni i Estetyzacji w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni, która nadzorowała tę realizację.

Pomysłodawczynią projektu BO była pani Gabriela Czaplewska. Całkowity koszt tej inwestycji to prawie 15 tysięcy złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu