Energia słoneczna prosto z ławki

8 inteligentnych ławek solarnych mają do dyspozycji mieszkańcy Chwarzna- Wiczlina oraz Witomina. To pierwsze tego typu ławki w Gdyni, które będą nie tylko spełniać funkcje wypoczynkowe. Ich walory docenią też wszyscy użytkownicy urządzeń mobilnych.

Ławki solarne w Gdyni Wiczlinie

Niemalże każdy z nas korzysta z telefonu komórkowego lub laptopa, które wielokrotnie rozładowują się wtedy, gdy ich najbardziej potrzebujemy. Teraz dzięki inteligentnym ławkom solarnym zupełnie za darmo nie tylko naładujemy nasz sprzęt, ale też skorzystamy z darmowego Wi-Fi. Krótko mówiąc będzie to uniwersalny i nowoczesny mebel miejski dla starszych i młodszych gdynian. To też świetna inwestycja, która udowadnia, że Gdynia umiejętnie wykorzystuje energię słoneczną w przestrzeni publicznej – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Takie ławki z powodzeniem funkcjonują już w wielu polskich miastach. Różnią się jednak wyglądem i funkcjonalnością. Gdyński model ma określony kolor i kształt, który został uzgodniony z plastykiem miasta. Dokładną lokalizację ławek skonsultowano z Referatem Zieleni i Estetyzacji gdyńskiego ZDiZ oraz panią Moniką Koćwin – wnioskodawczynią tego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2018. Oprócz wygodnego siedziska każda z inteligentnych ławek wyposażona jest w oświetlenie LED doświetlające 2 porty USB i 2 stacje do ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego).  Każdy użytkownik ławki może liczyć na darmowy dostęp do Internetu. Warto podkreślić, że ławki zostały zainstalowane w miejscach o odpowiedniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które będą przetwarzać dwa panele zamontowane z tyłu oparć. Panele umożliwią ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum 10 godzin dziennie. Ponadto 5 z 7 eko-ławek w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino ma doczepiony moduł stojaka rowerowego. Co ważne cały sprzęt jest objęty 2-letnią gwarancją, a jego stałym utrzymaniem będzie zajmował się Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni.

Ławki solarne wybrane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego to projekt, który łączy w sobie kilka elementów w tym ekologię i nowoczesność. Instalacja tego typu urządzeń w połączeniu z zielenią może tworzyć nowe i atrakcyjne przestrzenie zarówno do chwilowego odpoczynku, jak i rekreacji. Nowoczesna funkcjonalność jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przed samorządami m.in. poprzez możliwość integracji z czujnikami jakości powietrza – podkreśla Jakub Ubych, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Dzielnic.

Ławki solarne znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Ul. Chwarznieńska (w rejonie przystanku ZKM Okrężna I 02)
  • Ul. Maćka z Bogdańca/Wiczlińska 93 (na terenie Szkoły Podstawowej nr 37)
  • Ul. Staniszewskiego (w pobliżu skrzyżowania z ul. Janki Bryla)
  • Ul. Wiczlińska (w rejonie przystanku ZKM Wiczlino Działki I 01)
  • Ul. Zaruskiego (w rejonie budynku Zaruskiego 14)
  • Ul. Filipkowskiego (w pobliżu stojaków rowerowych MEVO, na terenie zieleni przy budynku Filipkowskiego 1)
  • Ul. Jowisza (w rejonie Szkoły Podstawowej nr 48)
  • skwer ks. Józefa Mowińskiego (na Witominie)

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu