Gdynia rozbłyśnie na święta

Coraz bliżej święta! W tym wyjątkowym i magicznym czasie mieszkańcy będą mogli podziwiać swoje ulubione świąteczne ozdoby. Przygotowania już trwają. Na placach i skwerach pojawią się znane i lubiane biało-niebieskie żagle, a szpalery drzew wzdłuż ulicy Świętojańskiej i Starowiejskiej rozbłysną niebieskimi światełkami. Nie zabraknie też świetlnych instalacji w dzielnicach.

– Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. To magiczny czas, przez wielu bardzo wyczekiwany. Dlatego, zgodnie z tradycją, przyozdobimy nasze miasto. Tysiące ledowych światełek rozbłyśnie w centrum Gdyni, ale i dzielnicach. Mamy nadzieję, że po raz kolejny nasze gdyńskie iluminacje wprowadzą mieszkańców w wyjątkowy klimat świąt i przyniosą wiele radości podczas wieczornych spacerów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Tradycyjnie świetlne ozdoby pojawią się na głównych ciągach komunikacyjnych oraz placach, rondach na terenie Śródmieścia oraz Wzgórza św. Maksymiliana. Przyozdobione zostaną nie tylko słupy trakcyjne, latarnie, ale też drzewa. Pojawią się efektowne, przestrzenne dekoracje świetlne w postaci żagli ustawionych przy węzłach przesiadkowych, placach oraz skwerach. Zauważą je nie tylko kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej, ale też mieszkańcy spacerujący w okolicach skweru Kościuszki. Z kolei na placu Kaszubskim ponownie będziemy podnosić wzrok na „rozświetlone niebo”.


„Rozświetlone niebo” na placu Kaszubskim w 2020 roku. // fot. Michał Puszczewicz

Mieszkańcy będą mogli zobaczyć gdyńskie iluminacje już w wieczorem 4 grudnia, dokładnie w momencie uruchomienia standardowego oświetlenia ulicznego. Tego samego dnia, na placu Grunwaldzkimrozpocznie się Jarmark Świąteczny. O szczegółach i programie pisaliśmy na Gdynia.pl.

Prace związane z montażem ozdób, prowadzone przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, już trwają. Planowane na ten rok iluminacje poszczególnych ulic i obiektów to:

 • ulica Świętojańska: ponad 160 szt. ozdób „choinka-żaglówka” na słupach oraz ok. 40 tys. biało-niebieskich punktów LED w postaci sznurów świetlnych na drzewach,
 • skwer Kościuszki: iluminacja fontanny miejskiej, oświetlenie 18 drzew kolumnowych białymi wężami świetlnymi, 11 elementów przestrzennych (origami) oraz 2 pięciometrowe żagle,
 • plac Kaszubski: tzw. „rozświetlone niebo” o wymiarach ok. 23 m x 37 m, stożek choinkowy o wysokości 6 metrów,
 • aleja Zwycięstwa: świecące żagle przy przystanku SKM Wzgórze św. Maksymiliana – 2 pięciometrowe, 2 czterometrowe, 5 trzymetrowych oraz 3 żagle o dwóch płaszczyznach świetlnych (w pasie rozdziału w okolicy pomnika Morskiego Pułku Strzelców na granicy z Sopotem),
 • ulica Starowiejska: niebieskie wiszące sznury świetlne na drzewach wzdłuż ulicy (ok. 34 tys. punktów LED),
 • plac Konstytucji (rondo): świecące żagle – 3 pięciometrowe, 3 czterometrowe, 3 trzymetrowe,
 • węzeł im. Żołnierzy Wyklętych (rondo ul. Morska/Chylońska/Mławska): iluminacja choinki na rondzie w postaci niebiesko-biało sznurów świetlnych (ok. 12 tys. punktów LED),
 • skwer przy Teatrze Muzycznym: trzymetrowa świecąca kula.

 

Rozświetlona Świętojańska

Rozświetlona ul. Świętojańska w 2020 roku. // fot. Michał Puszczewicz

Pojawią się również dobrze znane żagle. To komplety iluminacji złożone z 3 form przestrzennych w kształcie żagli z niebiesko-białymi wiszącymi sznurami świetlnymi. Mają od 3 do 5 metrów wysokości. Ozdoby te zostały wykonane z metali lekkich, które nie ulegają korozji. Będzie można je zobaczyć w następujących lokalizacjach:

 • Obłuże: przy skrzyżowaniu estakady Kwiatkowskiego z ulicą Unruga,
 • Oksywie: park ruralistyczny wsi Oksywie,
 • Pogórze: teren przy ulicy Unruga, przy wiadukcie kolejowym,
 • Chylonia: ulica Morska, w rejonie skrzyżowania z Obwodnicą Trójmiasta,
 • Cisowa: teren w okolicy skrzyżowania ul. Morskiej i Chylońskiej (w kier. Rumi).

Prócz tego na Obłużu, na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej (ul. Płk. Stanisława Dąbka) pojawi się iluminacja dwóch choinek w postaci niebieskich i białych sznurów świetlnych LED, a na Pogórzu, w pasie rozdziału ul. Płk. Stanisława Dąbka (ok. 20 m od ronda z ul. kontradmirała Xawerego Czernickiego) będą dwa zestawy po 2 elementy iluminacyjne w kształcie żagli z niebiesko-białymi wiszącymi sznurami świetlnymi.

Iluminacje będą się włączać i wyłączać razem z oświetleniem ulicznym. Będzie je można podziwiać do 2 lutego 2022 roku.

W sezonie świąteczno-noworocznym 2021/2022 koszt iluminacji wyniesie 366 tys. zł.

Gdyńska choinka już niedługo przed Urzędem Miasta

Nie zabraknie również świątecznej choinki, która co roku stoi przed Urzędem Miasta (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54). Drzewo choinkowe, a dokładnie jodła, zostanie przywieziona ze wsi Kunice położonej w województwie małopolskim, w gminie Gdów. Choinka po montażu będzie miała 17,80 m i 7 m korony. Montaż zaplanowano na niedzielę, 21 listopada.

Choinka przed budynkiem Urzędu Miasta Gdyni w 2020 roku. // fot. Michał PuszczewiczChoinka przed budynkiem Urzędu Miasta Gdyni w 2020 roku. // fot. Michał Puszczewicz

Zostanie przystrojona ok. 500 bombkami w kolorze niebieskim, złotym i czerwonym oraz przystrojona zewnętrznymi ok. 200 sznurami LED. Koszt zakupu, montażu i demontażu choinki to 56 395,50 brutto, koszt ustrojenia i demontażu ozdób to 38 708,10 brutto, natomiast koszt udekorowania fontanny to 21 279,00 brutto.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: