Gotowość zimowa utrzymana!

Pługoposypywarka na Estakadzie Kwiatkowskiego_fot. Scania Polska S.A.

Mija kolejny tydzień zimowej aury. Największe i najbardziej dokuczliwe opady śniegu gdynianie mają już za sobą. Jednak służby miejskie nadal bacznie obserwują krótko i długoterminowe prognozy pogody. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków dziś mają nastąpić opady śniegu, które nie zmienią się w intensywne śnieżyce. Warto jednak wcześniej zaplanować podróż samochodem lub skorzystać z transportu miejskiego.

– Mamy za sobą wiele bardzo ciężkich dób walki z atakiem zimy. Utrzymujemy mobilizację sprzętu oraz pracowników, którzy prowadzą akcję odśnieżania, jak i działania związane z usuwaniem śliskości na drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach. W razie intensywnych opadów śniegu na mieście będzie pracować łącznie kilkadziesiąt pojazdów specjalnych, które są przygotowane do usuwania opadu i oblodzenia – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Główny układ komunikacyjny jest całodobowo monitorowany przez pracowników Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg. Specjalny patrol drogowy dokonuje nocnych objazdów dróg, a dyspozytorzy przekierowują pługo-posypywarki do newralgicznych rejonów miasta. W gotowości są także pojazdy specjalne podwykonawców, które dbają o przejezdność dróg o mniejszych znaczeniu komunikacyjnym. To również pracownicy tych firm obsługują mniejszy sprzęt oraz ręcznie odśnieżają i posypują kruszywem m.in. rejon przystanków autobusowych, ścieżki rowerowe, tunele oraz schody.

W ciągu ostatniej doby tylko komunalne pługo-posypywarki zabezpieczyły przed śliskością drogi na dystansie ponad 1000 km. Do posypu wykorzystano mieszankę soli drogowej z piaskiem. Działania zimowe prowadzone są przez całą dobę, przez dwie zmiany kierowców, dyspozytorów i konserwatorów.

– Na bieżąco monitorujemy alerty pogodowe i optymalizujemy działania naszej floty aut specjalnych. Chcemy maksymalnie zabezpieczyć gdyńskie drogi przed niebezpieczną śliskością, ale równocześnie apelujemy do kierowców o rozwagę i odpowiednie przygotowanie aut do jazdy w trudnych warunkach zimowych. Jak pokazały ostatnie tygodnie bardzo intensywny opad jest w stanie skutecznie utrudnić przejazd nawet naszym pojazdom, które często z powodu korków, nie mogły dotrzeć do niektórych dzielnic – wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Zgodnie z 60-godzinną prognozą serwisu IMC Meteo w czwartek 18 lutego opady ustaną, jednak temperatura będzie nadal minusowa. Dopiero w piątek 19 lutego termometry pokażą temperaturę oscylującą wokół zera stopni.

 

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu