Odcinek drogi na ul. J. Wiśniewskiego i przepust na Chylonce będą odbudowane

Przepust nad ul. J.Wiśniewskiego // fot. gdynia.pl

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni poszukuje wykonawcy robót, w efekcie których zostanie przywrócona komunikacja nad przepustem na ul. J. Wiśniewskiego. W czerwcu tego roku miasto podpisało porozumienie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A., na mocy którego obie strony będą partycypować w kosztach odbudowy. Potencjalni wykonawcy mogą zgłaszać swoje oferty do 16 sierpnia do godz.10:00.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2019 r., przepust oraz korpus drogi w obrębie nasypu wlotowego uległy uszkodzeniom. Zniszczenia były bardzo poważne. Ich bezpośrednią przyczyną były nawalne opady deszczu, które wezbrały wody rzeki Chylonki. Rejon przepustu został zamknięty.

– Skala uszkodzeń na przepuście ul. Wiśniewskiego była bardzo rozległa. Przed rozpoczęciem odbudowy musieliśmy uzyskać wiele ekspertyz i uzgodnień w obrębie branży drogowej, mostowej i elektroenergetycznej. Dysponujemy już pełną dokumentacją i zawarliśmy stosowne porozumienie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A., który będzie partycypował w kosztach realizacji tej wieloetapowej inwestycji. Teraz czekamy na oferty wykonawców. Naszym celem jest jak najszybsze zakończenie odbudowy, bo to ważny rejon komunikacyjny nie tylko dla mieszkańców północnych dzielnic, ale też ruchu tranzytowego z gdyńskim portem – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pełna dokumentacja projektowa dotycząca tej odbudowy jest już gotowa. Przygotowała ją sopocka firma Arkobi Maciej Malinowski. Zawiera ona wszystkie potrzebne specyfikacje oraz uzgodnienia. Wyłoniona w przetargu firma będzie zobligowana do wykonania następujących prac:

– rozbiórki uszkodzonej konstrukcji drogi, skarp oraz samego przepustu (cała szerokość jezdni ul. J Wiśniewskiego nad przepustem, zatoka postojowa, konstrukcja schodów rewizyjnych),

– odbudowy przepustu na odcinku prawie 10 metrów

– odbudowy ścian wlotowych oraz muru oporowego utrzymującego zatokę postojową,

– odbudowy zatoki postojowej oraz jezdni ul. Janka Wiśniewskiego,

– odbudowy skarp.

Prace budowlane będą etapowane. I tak w pierwszej kolejności zostaną wykonane demontaże wszystkich uszkodzonych elementów w strefie zapadliska. Następnie rozpoczną się prace ziemne oraz prace związane z odbudową konstrukcji przepustu oraz korpusu drogi.

– W ramach odbudowy zostaną m.in. wykonane zabezpieczenia części konstrukcji żelbetowej, zostanie odbudowany zniszczony segment przepustu, wykonane prace związane z umocnieniem skarp. Chcemy, aby wyłoniony wykonawca wykonał ponadto konstrukcję żelbetową pomostu obsługi wraz ze schodami oraz ścianą oporową nad przepustem. Po zakończeniu tej fazy robót ma być m.in. odtworzony korpusu drogowy, zatoka postojowa oraz jezdnia ul. Janka Wiśniewskiego, czyli elementy, które pozwolą nam  przywrócić na tym odcinku ruch kołowy – wyjaśnia mgr.inż. Teresa Okurowska, która z ramienia Zarządu Dróg i Zieleni będzie nadzorować odbudowę.

W trakcie wykonywania robót mostowych oraz drogowych ENERGA–OŚWIETLENIE Sp. z o.o. odbuduje swoje linie kablowe znajdujące się nad przepustem.

Zwycięzca przetargu będzie zobligowany do wykonania zadania w ciągu 120 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: