Uszkodzenie dylatacji estakady Kwiatkowskiego

uszkodzone dylatacje //fot. gdynia.pl

W dniu 21 czerwca, w godzinach wieczornych, na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku Obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Uszkodzenie nastąpiło wynikiem bardzo wysokich temperatur oraz dużego obciążenia trasy przez wzmożony ruch samochodów ciężarowych.

Służby mundurowe i miejskie niezwłocznie podjęły decyzję o zamknięciu tego odcinka ( dwóch pasów jezdni).  Dodatkowo w miejscu awarii zawężono prawy pas ruchu w kierunku Obłuża. Ustawiono specjalne znaki informujące o zmianie organizacji ruchu. Wszystkie pojazdy kierujące się w stronę obwodnicy zostały przekierowane na dolny zjazd do skrzyżowania estakady z ulicą Morską. Umożliwiło to dojazd do czynnego i sprawnego odcinka estakady w kierunku obwodnicy.

W dniu 22 czerwca rano, na miejsce awarii przyjechał prezydent Miasta Gdyni – Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk. Towarzyszyli im inżynierowie z gdyńskiego ZDiZ (z branży drogowej oraz inżynierii transportu) oraz firma zajmująca się utrzymaniem estakady. Specjaliści z branż technicznych zostali powołani do specjalnego zespołu ekspertów, który w trybie pilnym przygotuje harmonogram działań naprawczych.  Marek Łucyk- wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju będzie kierował pracami tego zespołu. Ekspertyza będzie podstawą do rozpoczęcie prac naprawczych i dokładnego zapoznania się ze skalą uszkodzeń. Do tego czasu zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.

– Od wczoraj pracują służby miejskie i firmy zewnętrzne. Analizujemy sytuację, aby jak najszybciej zamawiać części do finalnej naprawy. Wypracowujemy też rozwiązania, które czasowo usprawnią ruch, choćby osobowy, na tym newralgicznym punkcie trasy Kwiatkowskiego – podkreśla prezydent Wojciech Szczurek.

Od godzin porannych dnia 22 czerwca dostosowano już tryb działania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu estakady Kwiatkowskiego z ulicą Morską. Wydłużono czas działania zielonego światła, które pozwoli na szybszy przejazd wskazanego wyżej skrzyżowania w stronę obwodnicy Trójmiasta. Inżynierowie Tristar na bieżąco śledzą sytuację i dopasowują tryb działania sygnalizacji do aktualnych warunków na drodze.

–  Rozpatrujemy różne warianty poprawy obecnego stanu. Jedną z opcji jest zabezpieczenie miejsca uszkodzenia, wybudowanie progu zwalniającego z płyt betonowych, który umożliwiłby ruch samochodom osobowym. Jednak ta opcja wymaga dodatkowych analiz, które będą znane za około 2 dni. Chcemy upewnić się, że takie rozwiązanie jest przede wszystkim bezpieczne – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – Nawet jeśli zastosujemy powyższy wariant, to samochody ciężarowe nadal będą kierowane do zjazdu w dół, do skrzyżowania estakady z ulicą Morską – dodaje wiceprezydent.

Obecnie wszystkie pojazdy kierowane są w dół, w stronę skrzyżowania z ulicą Morską.

Warto podkreślić, że cyklicznie dokonywane są przeglądy techniczne obiektów inżynieryjnych na terenie całego miasta.  W ubiegłym roku wymieniono m.in. dylatacje zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej. Ostatni dokonany przegląd nie wskazał zagrożenia awarii dylatacji w tym miejscu. Jednak tropikalne temperatury oraz bardzo intensywny ruch transportowy m.in. na trasie obwodnica – port doprowadził do tego uszkodzenia.

O zmianach w organizacji ruchu na wyłączonym odcinku estakady będziemy na bieżąco informować.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: