Gdynia szuka partnera – operatora parkingów pozastrefowych

Mapa parkingów pozastrefowych

Trwają intensywne prace wdrożeniowe związane z lipcowym rozszerzeniem gdyńskiej Strefy Płatnego Parkowania. Na Działkach Leśnych, Wzgórzu Maksymiliana oraz Grabówku pojawiły się już fundamenty pod nowe parkomaty solarne. Jeszcze przed końcem maja rozpocznie się ich montaż, a w czerwcu nowe płatne miejsca zostaną oznakowane. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił też kolejny przetarg, który ma wyłonić partnera miasta w obsłudze parkingów pozastrefowych (poza pasem drogowym), gdzie od 1 lipca br. również będą obowiązywały opłaty za postój.

Przedmiotem ogłoszonego postępowania jest zarządzanie i pobór opłat wraz z windykacją dla dziewięciu placów, stanowiących urządzone parkingi wraz z zainstalowanym systemem płatnego parkowania poza pasem drogowym.

– Dokładnie przeanalizowaliśmy kwestie księgowe i operacyjne. Zlecenie obsługi i windykacji parkingów pozastrefowych zewnętrznemu operatorowi jest dla nas optymalnym rozwiązaniem, podobnie czynią to inne miasta. Liczymy na oferty firm, które mają już w tym zakresie doświadczenie. Jako miasto zabezpieczymy wyposażenie placów parkingowym w parkomaty i zagwarantujemy serwis. Łącznie na parkingach zostanie wyznaczonych 570 miejsc postojowych, w tym 30 „niebieskich kopert” przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami – informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Opłaty za postój na parkingach pozastrefowych będą pobierane od 1 lipca br. w godzinach 08:00 – 20:00.

Na pięciu parkingach przy al. marsz. Piłsudskiego oraz ulicach: 3 Maja, Stefana Batorego, Jerzego Waszyngtona, Juliana Ejsmonda będą one pobierane od poniedziałku do niedzieli wg następujących stawek:

Pierwsza godzina parkowania 5,50 zł
Druga godzina parkowania 6,60 zł
Trzecia godzina parkowania 7,90 zł
Każda kolejna godzina parkowania 5,50 zł

Z kolei na czterech parkingach przy ulicach: Partyzantów, Legionów, Witomińskiej, Orłowskiej przez 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku). Na tych parkingach będą obowiązywały niższe stawki godzinowe:

  • Pierwsza godzina parkowania 3,90 zł
  • Druga godzina parkowania 4,60 zł
  • Trzecia godzina parkowania 5,50 zł
  • Każda kolejna godzina parkowania 3,90 zł

W bezpośrednim sąsiedztwie parkingów będą zainstalowane parkomaty, które umożliwią kierowcom uiszczenie opłaty za postój. Łącznie 18 parkomatów będzie umożliwiało wnoszenie opłat w następujący sposób:
– bilonem,
– kartą bankową stykowo i bezstykowo,
– BLIKiem,

Kierowcy będą mogli też wykupić abonamenty na postój na parkingach. Wysokość abonamentu będzie zależna od lokalizacji danego parkingu. I tak opłaty abonamentowe na parkingach przy al. marsz. Piłsudskiego oraz ulicach: 3 Maja, Stefana Batorego, Jerzego Waszyngtona, Juliana Ejsmonda:

  • Abonament dobowy 80 zł
  • Abonament tygodniowy 200 zł
  • Abonament 30-dniowy 800 zł

Opłaty abonamentowe na parkingach Partyzantów, Legionów, Witomińskiej, Orłowskiej będą niższe.

  • Abonament dobowy 45 zł
  • Abonament tygodniowy 150 zł
  • Abonament 30-dniowy 450 zł

Podobnie jak w całej Strefie Płatnego Parkowania, tak również na parkingach pozastrefowych za brak opłaty za miejsce postojowe będzie nakładana opłata dodatkowa. Wyniesie ona 150 zł w przypadku opłacenia jej do 7 dni. Ale już po 7 dniach opłata wzrośnie do 200 złotych.

Wyłoniony operator parkingów pozastrefowych będzie realizował umowę do końca tego roku, przy czym nie wyklucza się, że uzyskane efekty i doświadczenia zachęcą, aby kontynuować podobny model obsługi przez kolejne lata – dodaje Wojciech Folejewski, dyrektor ZDiZ.

Otwarcie ofert nastąpi 31 maja br. o godzinie 12:00.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: