Lekcja pokazowa dla uczniów w bazie LIZUD

Dyrektor ZDiZ Michał Felon, pracownicy działu LIZUD, uczniowie z SP45, nauczycielki p. Karolina Korjat i Paulina Lelakowska

Baza LIZUD to zaplecze techniczne letniego i zimowego utrzymania dróg, w której m.in. stacjonują specjalistyczne pojazdy i gromadzona jest sól do posypywania dróg. W poniedziałek 23 maja bazę południową odwiedziła klasa 2c ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdyni.

Dział Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg LIZUD w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni pracuje 24 godziny na dobę, przez cały rok. Ponad 20 specjalistycznych pojazdów i wykwalifikowani operatorzy dbają o przejezdność gdyńskich dróg, usuwając z nich różnego typu zanieczyszczenia m.in. błoto, śnieg i lód.

W poniedziałek pracę działu w bazie południowej LIZUD mogli podglądać uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 45. Największe zainteresowanie wzbudziły samochody „do zadań specjalnych” czyli polewaczka, pługopiaskarka, ładowarka oraz zamiatarka, do których uczniowie mogli wejść, dokładnie je obejrzeć, a także posłuchać jakie jest ich przeznaczenie oraz na czym polega ich obsługa.

Cieszymy się, że mogliśmy pokazać młodym gdynianom jak ważna i odpowiedzialna jest praca operatorów pojazdów specjalnych, dzięki którym nasze drogi są czyste i bezpieczne – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – Co istotne, dzieci wykazały duże zainteresowanie tematem, poznały nowe zawody, a przede wszystkim przybliżyliśmy im zasady utrzymania porządku na ulicach Gdyni – podkreśla wiceprezydent.

Bardzo dziękujemy nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej nr 45 za inicjatywę zorganizowania takiej lekcji poglądowej. Uczniowie z pewnością zapamiętają tą nietuzinkową wycieczkę edukacyjną, a  zdobyta wiedza pozwoli lepiej zrozumieć pracę operatorów i obsługi bazy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Podczas lekcji pokazowej uczniowie zobaczyli też halę solną, specjalną wagę do ważenia pojazdów i ich ładunku oraz dyspozytornię, skąd kontrolowana jest praca całej bazy. Z uwagą słuchali o tym, czym zajmuje się dział LIZUD i jego pracownicy.

Największą radość sprawiła uczniom możliwość wejścia za kierownicę pojazdu specjalnego, oczywiście wszystko było przeprowadzone pod okiem naszych pracowników, którzy tłumaczyli na czym polega ich praca oraz za co odpowiadają poszczególne maszyny. Z chęcią podjęliśmy się zorganizowania takiej lekcji pokazowej i cieszymy się, że dzieciom się spodobało. Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 45 za odwiedziny! – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: