Metamorfoza ul. 10 Lutego na ostatniej prostej

Nowe nasadzenia, miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych na ul. 10 Lutego // fot. ZDiZ

Kolejna gdyńska ulica zmienia swój wygląd. W ramach projektu KLIMATyczne Centrum ulica 10 Lutego już teraz oferuje bezpieczne i wygodne przejście szerokimi i wygodnymi chodnikami. Przemiany dopełniają estetyczne nasadzenia i mała architektura. Zmiany już wkrótce odczują rowerzyści, bo ostatnim elementem metamorfozy będzie ścieżka rowerowa.

– Zmiany na ul. 10 Lutego są zauważalne z pewnością dla pieszych. Dzięki modernizacji mieszkańcy mają do dyspozycji szeroki chodnik, który umożliwia bezpieczną i wygodną komunikację w obu kierunkach. Zadbaliśmy również o stylowe, zielone zagospodarowanie ulicy w postaci 38 miłorzębów. Czekamy na dogodne temperatury, aby posadzić 2 tysiące sztuk ozdobnych traw. Metamorfozy dopełni nowa ścieżka rowerowa. Dzięki niej rowerzyści zyskają bezpieczną trasę północną stroną ulicy – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

kolaż zdjęć ul. 10 Lutego po metamorfozie

Za zieloną metamorfozę ulicy 10 Lutego odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta, który dopasował nowe nasadzenia do charakteru ulicy oraz panujących na niej warunków. Ulica 10 Lutego należy do bardzo wietrznych ciągów i nie każde nasadzenie jest w stanie utrzymać się w tak wymagającym otoczeniu. Wybrano zatem miłorząb dwuklapowy oraz bylinę z gatunku japońskich traw smukłych. Te ozdobne trawy sprawdzą się w warunkach półcienistych. W 27 misach, oprócz drzew i traw, pojawi się również wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralno-żywiczna.

Przypomnijmy, że w ramach przebudowy ulicy 10 Lutego zmodernizowano chodniki po stronie południowej na odcinku od ul. Podjazd do ul. Władysława IV. Wykonano również modernizację chodnika po stronie północnej na odcinkach:

– od ul. Abrahama do ul. Z. Augusta

– od ul. Władysława IV do ul. Mściwoja

– od ul. Mściwoja do ul. 3 Maja (wykonywane w ramach umowy drogowej przez Modernę)

– od ul. 3 Maja w kierunku ul. Szkolnej

Chodniki zostały wykonane z kostki o wymiarach 20/20 cm. Teren bezpośrednio sąsiadujący z przejściami dla pieszych zyskał obniżenia oraz specjalne płyty fakturowane, które umożliwiają bezpieczną komunikację osobom niedowidzącym i niewidomym oraz opiekunom z wózkami. Wzdłuż ulicy 10 Lutego przygotowano 3 miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Jedno z nich zostało wyznaczone na odcinku od ul. Władysława IV do ul. 3 Maja, a dwa, niebiesko oznaczone miejsca, powstały na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Podjazd.

W ramach metamorfozy zadbano również o stojaki i podpórki rowerowe. Jednak najważniejszym elementem rowerowej przemiany ulicy 10 Lutego będzie ścieżka wykonana z wysokiej jakości mieszanki kruszyw oraz żywicy epoksydowej. – Materiał ten w 100% wpisuje się w założenia KLIMATcznego Centrum. Jest wodoprzepuszczalny, więc zagwarantuje sprawny odpływ wód opadowych czy roztopowych do gruntu. Umożliwi również swobodny przepływ powietrza i wody do korzeni drzew, które posadziliśmy wzdłuż nowej trasy. Zależało nam na tym, aby droga rowerowa na ul. 10 Lutego była ekologiczna, wytrzymała i łatwa w utrzymaniu. To będzie świetna wizytówka klimatycznych zmian zachodzących w Śródmieściu – podkreśla Andrzej Ryński, dyrektor ds. Infrastruktury w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

– Termin wykonania drogi rowerowej uzależniony jest od dostaw oraz temperatur. Jesteśmy w stałym kontakcie z producentem żywic i wykonawcą robót. Jak tylko otrzymamy materiały potrzebne do budowy ścieżki uruchamiamy ekipę budowlaną. Szacujemy, że przy sprzyjającej pogodzie wykonanie ścieżki potrwa ok. tygodnia – dodaje dyrektor Ryński.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, jako jednostka nadzorująca przebudowę, planuje także modernizację chodnika na odcinku od ul. Z. Augusta do ul. Władysława IV. Trwają ostateczne uzgodnienia dotyczące zakresu prac i docelowej organizacji ruchu.

KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca odpoczynku w otulinie zieleni. Plan Klimatycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: