Nowe przejście dla pieszych na ul. Jana z Kolna

Rejon ul. Jana z Kolna, w którym powstanie przejście dla pieszych // fot. ZDiZ

Realizacja zadań w ramach projektu KLIMATyczne Centrum idzie pełną parą. Zmienia się rejon Mola Południowego, powstaje peron autobusowy przy Teatrze Muzycznym. Ruszają też kolejne przetargi, które umożliwią wprowadzenie pozytywnych zmian dla mieszkańców. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni właśnie ogłosił postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną na ul. Jana z Kolna.

Nowa „zebra” ma powstać w newralgicznym rejonie ulicy, w którym piesi przekraczają jezdnię w celu dotarcia do przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych wzdłuż ulicy Jana z Kolna. To także częsty szlak osób robiących zakupy w Miejskich Halach Targowych. To z myślą o ich bezpieczeństwie nowe przejście dla pieszych powstanie w optymalnym miejscu, na wysokości Hali Rybnej.

Inwestycje, które realizujemy w ramach KLIMATycznego Centrum mają m.in. poprawić komfort pieszych mieszkańców i zaspokajać ich potrzeby komunikacyjne. Dlatego chcemy, aby wyłoniony projektant uwzględnił wszystkie nasze wytyczne. Jestem przekonany, że dzięki sygnalizacji świetlnej i dodatkowemu oświetleniu piesi na ul. Jana z Kolna będą mogli bezpiecznie poruszać się w obrębie przystanków komunikacji zbiorowej i popularnej destynacji zakupowej – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Grafika przedstawiająca przejście dla pieszych na ul. Jana z Kolna // mat.pras.

Specyfikacja tego zamówienia wskazuje projektantowi, jakie elementy mają pojawić się w projekcie. Ma to być m.in. sygnalizacja świetlna. Ponadto ma on zadbać o specjalne oświetlenie w postaci opraw o asymetrycznych rozsyłach strumienia świetlnego. Oprawy te mają być umieszczone w odpowiedniej konfiguracji – przed przejściem dla pieszych, zgodnie z kierunkiem ruchu pojazdów. Na przejściu nie może również zabraknąć standardowego oznakowania poziomego i pionowego. Na wysokości nowej „zebry” jezdnia ulicy powinna zostać lokalnie zawężona. Dzięki temu pieszy nie będzie musiał przechodzić przez trzy pasy ruchu, a tylko przez dwa. Takie zawężenie jezdni zastosowano już na al. Piłsudskiego pomiędzy ul Świętojańską a ul. Legionów. Inżynierowie z gdyńskiego ZDiZ chcą także wykluczyć parkowanie do 10 m przed i za przejściem dla pieszych.

– Szacujemy, że projekt powstanie w drugiej połowie października br. Jeśli otrzymamy dokumentację zgodnie z terminem, to będziemy starali się rozpocząć roboty budowlane jeszcze w tym roku. Wtedy też dostosujemy organizację ruchu na ul. Jana z Kolna do nowego przejścia dla pieszych – tłumaczy wiceprezydent Łucyk.

Warto podkreślić, że wielkimi entuzjastami powstania tego przejścia dla pieszych byli radni Dzielnicy Śródmieście. Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie ówczesnej przewodniczącej rady – pani Elżbiety Raczyńskiej, która bardzo mocno dopingowała i wspierała tę realizację.

Koszt realizacji tego zadania (projekt oraz roboty budowlane) to ok. 200 tysięcy złotych.

Termin składania ofert mija 22 maja br. o godz. 11:00.

KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca relaksu w otoczeniu zieleni. Plan KLIMATycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu