Oferta na dostawę i serwis urządzeń do orłowskiej SPP

Parkomat oraz mapa stredy płatnego parkowania w Orłowie //fot. ZDiZ

Bydgoska firma PM3D S.A. złożyła ofertę w przetargu na dostawę i serwis parkomatów. Mają one pojawić się w Strefie C, która obejmie wybrane ulice Orłowa. Zgodnie z zapowiedzą 1 lipca tego roku nastąpi rozszerzenie gdyńskiej Strefy Płatnego Parkowania o Działki Leśne, część Grabówka, Wzgórze św. Maksymiliana oraz Orłowo.

– To kolejny ważny przetarg dotyczący wdrożenia nowych stref płatnego postoju. Oferta nieznacznie przewyższa założony przez nas budżet. Dlatego też musimy przeanalizować przesłane dokumenty. Chcemy na czas wyposażyć orłowską strefę w 55 parkomatów solarnych, które będą spójne z naszym obecnym systemem. Będziemy też wymagać rzetelnego serwisowania dostarczonych urządzeń – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Złożona oferta opiewa na łączną kwotę 3 981 633 zł. Dostawa parkomatów ma kosztować 2 507 109 zł, a ich ponad 3-letnie serwisowanie 1 474 524 zł. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni oszacował realizację tego zadania na sumę 3 942 150 zł brutto.

Oferent zaproponował parkomaty o tych samych parametrach, jakie mają mieć urządzenia w Strefie A i B. Są to parkomaty wykonane ze stali, zabezpieczone przed korozją i posiadające powłokę antygraffiti. Mogą one pracować w temperaturach od -25 stopni C do nawet + 55 stopni C. Każdy parkomat zasilany jest przez panel fotowoltaiczny oraz dodatkowo 2 akumulatory. Kierowcy mogą w nim dokonywać opłat bilonami, kartami płatniczymi oraz poprzez BLIK.

– Chcemy, aby parkomaty w Orłowie były dostosowane do najnowszych trendów płatności mobilnych BLIK, jednak wiemy, że nadal sporo kierowców używa bilonu czy dokonuje opłaty za postój kartami. Dlatego też w gdyńskiej strefie oferujemy wszystkie rodzaje płatności i taki wymóg postawiliśmy w postępowaniu przetargowym –  wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni – Przy analizie oferty zwrócimy oczywiście uwagę na kwestie serwisowania sprzętu i oprogramowania. Stawiamy m.in. na zapewnienie sprawnej transmisji danych pomiędzy parkomatem a mobilnymi terminalami kontrolerskimi, ale też gwarancję efektywnej infolinii dla klientów strefy – dodaje dyrektor Folejewski.

Zamawiający wymaga również, aby parkomaty były wyposażone w klawiatury alfanumeryczne, które posłużą do wprowadzania np. numeru rejestracyjnego pojazdu, który jest bezwzględnie wymagany przy dokonywaniu opłaty za postój.

Usługa serwisowania powinna być prowadzona przez 37 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Bieżące utrzymanie ma obejmować m.in.:

  • usuwanie awarii i usterek, utrzymanie parkomatów w dobrym stanie estetycznym i funkcjonalnym oraz ich dezynfekcję;
  • dostarczanie i uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych;
  • utrzymania oprogramowania w zakresie funkcjonowania Strefy C;
  • utrzymanie systemu płatności mobilnych;
  • wykonywanie okresowych czynności utrzymania (przeglądy, testy, inne planowe zabiegi konserwacyjne) zgodnie z wymaganą przez Zamawiającego częstotliwością;
  • serwis oprogramowania dostarczonego podczas realizacji Etapu I zamówienia.

O orłowskiej Strefie Płatnego Parkowania (Strefa C)

Opłaty za postój

Od lipca 2021 roku cena postoju za 1-szą godzinę w Strefie C wyniesie 3,90 zł. Druga godzina parkowania 4,60 zł, trzecia godzina 5,50 zł, a każda kolejna godzina 3,90 zł. Dla osób, które muszą zostawić samochód na krótki czas będzie przewidziana opłata 2 zł za 22 minuty.

Na obszarze Strefy C opłaty będą pobierane w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz.: 08:00 – 20:00, (w dniach 24.12 oraz 31.12 przypadające w dni robocze opłaty będą pobierane do godziny 14:00).

Preferencyjny abonament mieszkańcaMieszkańcy strefy, na podstawie nabytego abonamentu typu „M”, będą uprawnieni do zaparkowania pojazdu na dowolnym miejscu postojowym, zlokalizowanym w promieniu do 300 metrów od miejsca zamieszkania. Granice, w których mieszkaniec danej strefy będzie upoważniony do zaparkowania pojazdu, zostaną wskazane podczas  zakupu abonementu. Opłata za drugi pojazd w abonamencie typu „M’ wyniesie trzykrotność, a za kolejne auta czterokrotność opłaty abonamentowej. Już teraz przy zakupie abonamentu typu „M” należy okazać formularz ZAP-3 lub zaświadczenie o rozliczaniu PIT-u w Gdyni. Oczywiście pozostaje też opcja okazania pierwszej strony zeszłorocznego PIT-u. Preferencyjny abonament typu „M” jest dostępny tylko dla osób zameldowanych na pobyt stały lub tymczasowy w Gdyni.

Abonament „M” dla mieszkańców Strefy C wyniesie:

– przy zakupie na okres od 1 do 5 miesięcy –  20 złotych/ miesiąc
– przy zakupie na okres od 6 do 12 miesięcy – 15 złotych/ miesiąc

Od maja 2021 roku abonamenty w gdyńskiej SPP są „wydawane” tylko w formie cyfrowej. Nie ma obowiązku wykładania abonamentu za przednią szybę.

Tu można zakupić e-abonament: https://gdynia.e-abonamenty.pl/

Opłata dodatkowa

Opłata dodatkowa za brak uiszczenia świadczenia za miejsce postojowe we wszystkich strefach oraz parkingach pozastrefowych wyniesie 150 zł w przypadku opłacenia jej do 7 dni. Ale już po 7 dniach opłata wzrośnie do 200 złotych.

Ulice, które obejmie Strefa Płatnego Parkowania w Orłowie

Akacjowa (od ul. Wielkopolskiej do ul. Kasztanowej), Aldony, Al. Zwycięstwa (od ul. Wielkopolskiej do ul. Świętopełka), Anny Waligóry, Balladyny, Bukowa, Bytomska, Chorzowska, Cumowników, Cyprysowa, Głogowska, Goplany, Inżynierska (od ul. Sieradzkiej do ul. Wielkopolskiej), J. Heidricha, Jesionowa, Jodłowa, J. Kiedronia, Kaprów, Kasztanowa (od ul. Akacjowej do al. Zwycięstwa), Króla Jana III, Mestwina, Mysłowicka, Nawigatorów, Olchowa, Orłowska, Perkuna, Pl. Górnośląski, Plażowa, Popiela, Powstania Styczniowego (od al. Zwycięstwa do ul. Spacerowej), Przebendowskich,, Przemysława, Raciborska, W. Roszczynialskiego, Rybnicka, Sieradzka (od początku do ul. Wrocławskiej), Sosnowiecka, Spacerowa, Szyprów (od al. Zwycięstwa do ul. Spacerowej), Światowida, Świerkowa (od ul. Orłowskiej do ul. Przebendowskich), Świętopełka, Wielkopolska (od ul. Wrocławskiej do al. Zwycięstwa), Wrocławska (od ul. Sieradzkiej do ul. Wielkopolskiej), Zaciszna, Zapotoczna (od ul. Spacerowej do ul. Anny Waligóry), dr. T.Zegarskiego.

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: