Pługo-piaskarki wyjadą na gdyńskie drogi

Pomarańczowe pługo-piaskarki, pojazd specjalny oraz dyspozytor// fot. ZDiZ

Serwisy pogodowe coraz częściej informują o nadchodzącej zimie. Spadki temperatury powodują pogorszenie warunków panujących na drogach. Dlatego też pracownicy działu Letniego i Zimowego Utrzymana Dróg w gdyńskim ZDiZ trzymają rękę na pulsie. W nocy z 19/20 listopada rozpoczną rutynowe objazdy oraz profilaktyczne sypanie soli na gdyńskich drogach.

Tegoroczny sezon zimowy będzie dla nas dużym wyzwaniem, bo po raz pierwszy użyjemy naszego komunalnego sprzętu. Dysponujemy 12 pojazdami specjalnymi, które są w pełni przygotowane do akcji. Mamy odpowiednie zapasy soli drogowej i przeszkolony zespół kierowców. Nasi dyspozytorzy czujnie śledzą prognozy pogody i zadbają o przygotowanie kluczowych ciągów komunikacyjnych do bezpiecznej jazdy. Co jednak nie zwalnia kierowców od zachowania ostrożności i dostosowania prędkości do warunków na drogach – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– Mamy doświadczony zespół fachowców, który będzie odpowiadał za logistykę procesów zimowych. W oparciu o długoterminowe prognozy i wieloletnie doświadczenie w koordynacji Akcji Zima możemy wytyczyć najbardziej newralgiczne trasy, w które skierujemy nasze pługo-posypywarko-solarki. Z pewnością zadbamy o główne arterie komunikacyjne, ale będziemy też monitorować sytuację w górnych tarasach Gdyni. Zadbamy też o ulice na terenie dzielnic, gdzie często pojawia się niebezpieczna śliskość – wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Służby utrzymaniowe LIZUD wskazały, że objazd i posypywanie głównego układu komunikacyjnego będzie skoncentrowany w dzielnicach na tzw. górnym tarasie. Właśnie tam mogą wystąpić najtrudniejsze warunki pogodowe. Chodzi o dzielnice tj. Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa, Chwarzno – Wiczlino oraz Pustki Cisowskie – Demptowo. Oczywiście pługo-solarki zadbają też o profilaktyczne posypanie jezdni m.in. Estakady Kwiatkowskiego, Morskiej oraz Marszewskiej.

Kierownicy LIZUD opracowali szczegółowy grafik dyżurów, który umożliwi pracę w godzinach nocnych i wczesnoporannych – W nocy będzie dyżurować kilku doświadczonych kierowców, operator ładowarki, koordynujący załadunek soli oraz służba dyspozytorska. W razie pogarszających się warunków opadowych jesteśmy w stanie wzmocnić służby o dodatkowych kierowców i uruchomić więcej pojazdów specjalnych – tłumaczy Krzysztof Padykuła, kierownik działu LIZUD.

Dyspozytorzy mają zapewnioną łączność telefoniczną z kierowcami przez dedykowaną do tych celów aplikację. Każda pługo-posypywarko-solarka jest wyposażona w smartfon. W objedzie kontrolnym dróg weźmie udział nie tylko sprzęt specjalny, ale też samochód osobowy do monitoringu stanu nawierzchni jezdni i oceny skuteczności działań zimowych. Objazdy kontrolne będą odbywały się od północy, a pojazdy specjalnie, w zależności warunków atmosferycznych, wyjadą ok. 3 – 4 rano.

Przypomnijmy, że gdyńska, komunalna flota pojazdów specjalnych jest wyposażona w nowoczesny system, który rozpoznaje drogę i nawierzchnię. Umożliwia on regulację gęstości i szerokości sypania soli, dzięki czemu procesy te są bardziej efektywne i ekologiczne.

 

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: