Gdzie zaparkować w Gdyni?

W Gdyni funkcjonują dwie strefy płatnego parkowania // fot. M. Mielewski

Rowerem, komunikacją miejską, meleksem czy hulajnogą – wszystkich mieszkańców oraz turystów zachęcamy do wybierania alternatywnych środków transportu służących do przemieszczania się w Gdyni. Tym, dla których podróż samochodem jest konieczna – przypominamy o zasadach parkowania w Gdyni.

– W Gdyni promujemy zrównoważony transport, dlatego zachęcamy do tego aby nie przyjeżdżać do Śródmieścia samochodem. Dzięki temu nie generujemy spalin, hałasu oraz ograniczamy natężenie aut. W naszym mieście mamy doskonały system transportu zbiorowego, do tego bardzo dobrą sieć ścieżek rowerowych – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Siatka połączeń rowerowych w Gdyni jest cały czas rozbudowywana. Obecnie to ponad 93 kilometry ciągów rowerowych w różnych formach (drogi rowerowe, pasy rowerowe czy ciągi pieszo-rowerowe). Alternatywą dla jazdy samochodem do centrum Gdyni są również gdyńskie meleksy.

– Już od kilku lat elektryczne pojazdy wożą mieszkańców i turystów na trasie wiodącej do orłowskiego mola. W tym roku oferta jest jeszcze bogatsza, bo dostępna jest nowa linia „Śródmiejski meleks”. Obie linie – orłowska i śródmiejska – funkcjonują codziennie w okresie od 24 czerwca do 3 września 2023 roku, w godzinach 10:00-20:00 z częstotliwością co 10-15 minut, przejazdy są bezpłatne – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodar­­­ki.

Więcej szczegółów na temat gdyńskich meleksów znajdziemy tutaj. Tym, którzy w podróż do centrum Gdyni muszą udać się samochodem, przypominamy że w naszym mieście funkcjonują dwie strefy płatnego parkowania.

Dwie strefy płatnego parkowania

Od marca 2022 roku w Gdyni obowiązują dwie strefy płatnego parkowania – Strefa Płatnego Parkowania oraz Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Szczegółowy spis ulic wchodzących w poszczególne strefy znajdziemy tutaj.

Na wszystkich ulicach wjazdowych do SPP znajdują się znaki drogowe „strefa płatnego parkowania lub śródmiejska strefa płatnego parkowania” (D-44), informujące kierowcę, iż wjeżdża w obszar, w którym należy wnieść opłatę za postój pojazdu. W strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdów są wyznaczone przede wszystkim znakiem pionowym „parking” D-18.

– Strefa Śródmiejska NIEBIESKA (Śródmieście i Kamienna Góra)

grafika przedstawiająca obszar Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania

– Strefa Płatnego Parkowania ŻÓŁTA (Wzgórze św. Maksymiliana, Działki Leśne i część Grabówka, Orłowo)

Wzgórze Świętego Maksymiliana:

grafika przedstawiająca obszar Strefy Płatnego Parkowania

– Działki Leśne i Grabówek:

grafika przedstawiająca obszar Strefy Płatnego Parkowania

– Orłowo:

grafika przedstawiająca obszar Strefy Płatnego Parkowania

Postój w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania jest płatny codziennie od godziny 08:00 do 20:00, (z wyjątkiem niektórych świąt, szczegóły znajdziemy w cenniku opłat). Stawka za pierwszą godzinę postoju wynosi 5,50 zł. Za drugą – 6,60 zł.

Postój w Strefie Płatnego Parkowania jest płatny w dni robocze (szczegóły znajdziemy w cenniku opłat) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00. Pierwsza godzina postoju kosztuje 3,90, druga – 4,60.

Szczegółowy cennik opłat za postój w SPP znajduje się na stronie internetowej ZDiZ.

Postój można opłacić:

  • w parkomacie: bilonem, kartami płatniczymi lub BLIKIEM,
  • za pomocą aplikacji mobilnych: moBILET, Flowbirdapp, SkyCash

Zwolnieni z opłat za parkowanie są:

  • osoby z niepełnosprawnościami legitymujące się kartą parkingową, kierujące pojazdami oznaczonymi tą kartą na miejscach postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami wyznaczonych znakiem P-24 lub tabliczką do znaku T-29 (tzw. niebieska koperta).
  • właściciele pojazdów z napędem elektrycznym.

Właściciele motocykli ponoszą takie same opłaty postojowe jak pozostali kierowcy.

grafika przedstawiająca obsługę parkomatu

Warto wspomnieć, że kilka dni temu Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni udostępnił mieszkańcom i turystom wyremontowany parking przy ul. 3 Maja, na którym jest dostępnych około 50 miejsc postojowych, znajduję się on w Śrómiejskiej Strefie Płatnego Parkowania.

Abonamenty

Za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz w Biurze Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania mieszkańcy mogą zakupić abonamenty uprawniające do parkowania w SPP. Są one „wydawane” tylko w formie cyfrowej.

Bezpłatny postój w niedziele w Śródmieściu z Identyfikatorem Mieszkańca Gdyni

Mieszkańcy, którzy są zameldowani w Gdyni i rozliczają tutaj swój PIT mogą wyrobić specjalny Identyfikator Mieszkańca Gdyni uprawniający do postoju ze stawką zerową w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w każdą niedzielę. Szczegóły na temat identyfikatora znajdują się tutaj.
Przy wnioskowaniu o nadanie identyfikatora mieszkaniec musi okazać lub załączyć dokument potwierdzający formę prawną użytkowania pojazdu, tj. dowód rejestracyjny pojazdu oraz w razie użytkowania pojazdu z tytułu umowy: umowę leasingu, umowę najmu, umowę dzierżawy lub umowę użyczenia pojazdu;


Nie umieszczamy papierowych zawiadomień za wycieraczką pojazdu

Przypominamy również, że w Gdyni nie umieszczamy papierowych zawiadomień za wycieraczką pojazdu informujących o opłacie dodatkowej za brak opłaconego postoju w SPP. To, czy została nałożona nam opłata dodatkowa sprawdzimy w internecie za pośrednictwem strony https://zawiadomienie.zdiz.gdynia.pl/, wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu (uwaga: proces zarejestrowania opłaty dodatkowej może potrwać do 72 godzin. W przypadku weekendów lub świąt, czas oczekiwania może się wydłużyć).

Za pośrednictwem strony sprawdzimy również szczegóły kontroli oraz opłacimy ew. należność. Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej ZDiZ.

– Celem pobierania opłat za postój w SPP jest zwiększenie rotacji miejsc postojowych oraz uporządkowanie parkowania na terenie miasta – ułatwia to znalezienie miejsca parkingowego, zmniejsza ruch samochodowy w strefie. Tym samym redukowany jest smog i hałas oraz zwiększona jest płynność ruchu. Wpisuje się w to politykę transportową miasta Gdyni – tłumaczy Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.


Bezpłatny parking blisko centrum

Mieszkańcom i turystom przypominamy, że do dyspozycji mieszkańców i turystów jest bezpłatny parking mieszczący się pomiędzy Polsat Plus Areną Gdynia a Centrum Handlowym Riviera.

grafika przedstawiająca strefy płatnego parkowania w Gdyni oraz bezpłatny parking

Miejsca postojowe typu „park & ride”

Kierowcy, którzy przesiadają się ze swoich aut do komunikacji zbiorowej, mogą korzystać z miejsc postojowych, które powstały w ramach węzła przesiadkowego w Gdyni Chyloni. Warunkiem bezpłatnego postoju jest okazanie biletu na przejazd komunikacją zbiorową.

Celem jest zapewnienie rotacji dostępnych miejsc parkingowych i umożliwienie postoju tym kierowcom, którzy rzeczywiście przesiadają się do komunikacji zbiorowej i tym samym ograniczają liczbę samochodów na ulicach Gdyni. Szczegóły znajdziemy tutaj.

Nowoczesny węzeł przesiadkowy powstaje obecnie również w dzielnicy Karwiny.

parking podziemny pod węzłem Chylonia, widocznemiejsca postojowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami


Zgłoś nam pojazd elektryczny

Pojazdy z napędem elektrycznym są zwolnione z opłat w strefach płatnego parkowania. W celu łatwiejszej weryfikacji podczas kontroli, możliwe jest dobrowolne i bezpłatne zarejestrowanie pojazdu w systemie. Zgłoszenie elektrycznego pojazdu jest możliwe poprzez stronę gdynia.e-abonamenty.pl. Warunki atmosferyczne mogą utrudniać identyfikację zielonych tablic, co może spowodować zarejestrowanie w systemie niezasadnej opłaty dodatkowej, a dane otrzymywane z Bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nie zawierają informacji o rodzaju napędu. Dzięki rejestracji, właściciel pojazdu elektrycznego unika procedury odwoławczej w przypadku otrzymania bezzasadnego upomnienia.


Zachęcamy do kontaktu

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania:

Biuro Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania

ul. Tadeusza Wendy 15 (wejście od ul. Ziołowskiego)
81 – 341 Gdynia
tel. 58 764 40 00, 58 764 40 01 (sekretariat)
e-mail: spp@zdiz.gdynia.pl
tel. tel. 723 038 654, 58 764 40 21, 58 764 40 22

Godziny otwarcia:

poniedziałek 9:00 – 17:30
wtorek – piątek 7:30 – 15:00
Informacji udziela również Gdyńskie Centrum Kontaktu:
tel. 58 626-26-26


Parkingi prywatne

Mieszkańcy Gdyni i turyści odwiedzjący miasto mają do dyspozycji 21 parkingów prywatnych zlokalizowanych w obszarze centrum, również oferujących płatne miejsca postojowe. W większości są to parkingi niestrzeżone.

Lista wszystkich parkingów w Gdyni wraz z lokalizacjami dostępna jest tutaj.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: